9 серпня — Пантелеймон Цілитель: історія та традиції свята. Особливо цей день підходить для лікувальних та оздоровчих процедур.

9 серпня церквою вшановується пам’ять віфінійського Пантелеймона Цілителя. Незважаючи на те, що католики відмовляються приймати існування цієї релігійної фігури і окремих життєвих фактів, християни впевнені в зворотному. Вони зображують на образах лікаря у вигляді кучерявого юнака без бороди або вусів, в хітоні синього кольору і золотих нарукавниках. У правій його руці — хрест великомученика, в лівій — коробка для зберігання ліків, інформує Ukr.Media.

На Русі народне свято носило назву Пантелеймон Качанний, оскільки в цей період починають зав’язуватися вилки капусти. Самого праведника на Русі вважали заступником воїнів і покровителем всіх лікарів.

Історія житія лікаря

Народився Пантолеон (названий від колиски) в малоазіатській Віфінії (нині — територія сучасної Туреччини) в 3 столітті. Він походив з родини знатного ідолопоклонника і тихої християнки. Віруюча мати з ранніх років виховувала хлопчика відповідно до своєї віри, але померла в молодому віці, не встигнувши виростити сина.

У період юнацтва Пантолеона батько віддав його в язичницьку школу, бажаючи, щоб юнак пішов по його стопах, а потім направив на навчання лікарському мистецтву до місцевого лікаря Євфросима. Незабаром про молодшого лікаря дізнався пануючий правитель Максиміан Геркулій, забажав побачити віфінійця в своїх володіннях і зробити його придворним фахівцем.

В цей час в Нікомедії, центральному місті Віфінії, ховалися від кари імператорської Єрміп, Єрмолай і Єрмократ, які змогли вціліти після страти 20 тисяч невинних християн. З вікна приватного будинку Єрмолай помітив Пантелеймона і побачив світло і благодать, що від нього виходять. Єрмолай покликав до себе чоловіка і став проповідувати про вчення Христове. Після того, як віфінійський лікар побачив на власні очі, як молитва до Отця Небесного зцілила дитя, укушене змією, він увірував. Так він прийняв хрещення від руки пресвітера і взяв нове ім’я — Пантелеймон.

  2 вересня — Самойлів день: історія, традиції та прикмети свята

Після смерті рідного батька лікар став цілити людей на безоплатній основі, позбавивши інших фахівців доходу. Ідолопоклонники донесли імператору, що Пантелеймон відвідує в’язниці і допомагає ув’язненим словом Божим. Розлючений Максиміліан викликав чоловіка до себе і влаштував допит. Він наказав провести експеримент — хто зможе вилікувати безнадійно хворого: язичницькі доктора чи Пантелеймон. Жерцям виконати наказане не вдалося; християнин же звернувся до Отця Небесного і хворий отримав зцілення. Багато присутніх увірували в Христа. Правитель же збожеволів і в люті наказав кинути єретика в морські води з каменем на шиї, але засуджений вижив і залишився неушкоджений. Тоді його піддали новим катуванням — палили тіло свічками, повісили на дереві, колесували і рвали металевими кігтями, кидали в рідке олово і топили. По закінченні тортур служителя засудили до страти через усікновення глави. Потім тіло мученика кинули в полум’я, звідки його і дістали побратими, поховавши останки з почестями за всіма канонами.

Мощі страстотерпця розійшлися по світу. Найбільше їх збереглося на горі Афон у Пантелеймоновому монастирі.

Традиції святкування дати

На Пантелеймона Цілителя заборонялося вести роботи, інакше гроза спалить урожай. З цієї причини день проводили вдома — господині займалися рукоділлям і плели одна одній коси, пекли пироги і пиріжки з капустою, які, до речі, потім роздавали перехожим і жебракам.

У храми несуть польові колоски, освячують і зберігають вдома весь наступний рік як оберіг. Звідси бере назву інша назва дати — Зажнивник або Зажнивний день. Сам обряд освячення сприяє очищенню від скверни і зреченню від земних спокус, відганяє нечистих духів і людей зі злими помислами.