Новини культури України

Collegium Management та Radio Skovoroda представили фільм про Порфирія Бажанського

Collegium Management та Radio Skovoroda у рамках стратегії Ukrainian Live за підтримки Українського культурного фонду презентували біографічний сторітелінг «Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу». Він розповідає про невідомого українського композитора Порфирія Бажанського, який жив і творив на стику ХІХ і ХХ століть. Фільм уже доступний на YouTube-каналі Collegium Management.

Порфирій Бажанський народився у 1836 році на Галичині, був священиком греко-католицьким священником, композитором та автором наукових праць про народну музику. Він написав 11 опер, кілька оперет, хорові та інструментальні твори.

@media (max-width: 640px) {
#mobileBrandingPlace1525246 {
padding-bottom: 56.21%;
z-index: 9;
}

.simple_marketplace_news_list #mobileBranding1525246{
margin: 0!important;
}
}

Твори Бажанського віднайшов в архіві Іван Остапович, співзасновник музичної агенції Collegium Management. Ця музика дуже його зацікавила своєю оригінальністю, нестандартністю, сміливістю та кінематографічністю. «Бажанський – це Марія Приймаченко в музиці», – каже про композитора Іван Остапович.

«Насправді, історія життя Бажанського настільки цікава, що її не можна окреслити такими поняттями, як «народився, творив, помер», – вважає музичний редактор Артем Галицький.

Співавтор проекту, культурний менеджер Тарас Демко вважає, що саме такі маленькі постаті як Порфирій Бажанський – це «такий собі острів, який доповнює карту нашої української культури».

Творці фільму разом з авторами проекту, виконавцями та експертами проходять життєвим та творчим шляхом несправедливо забутого композитора. Пробують відтворити та зрозуміти, чого прагнув Порфирій Бажанський, що нам залишив і чому це важливо. Спікерами виступили, зокрема, історик Ярослав Грицак, директор Дому Франка Богдан Тихолоз, музиканти Ірина Швайдак та Устим Похмурський («Один в каное»), Василь Васильців, психотерапевт Володимир Станчишин, блогер Леонід Мартичник.

На найпершому етапі було оцифровано та відредаговано музикознавцями факсимільне видання клавірів опер «Довбуш» та «Біла Циганка». Окрема робота велася над укладанням лібрето. У результаті ноти двох опер разом із музикознавчою довідкою видали сучасним якісним друкованим виданням.

Композитор Сергій Вілка здійснив оркестрування опер. Вони були виконані наживо вперше з моменту свого написання. Прем’єра відбулася у Львівському органному залі 27 червня.

Але найголовніший етап проекту – створення аудіосеріалу, його прем’єра відбулася 28 серпня на Radio Skovoroda. Студійні записи опер здійснив звукорежисер Володимир Пунько та його студія звукозапису «Heart Records». Музика була збагачена «звуковими декораціями» від саунд-режисера Юрка Дуди. У слухача виникає повне відчуття простору опер, створеного лише звуками.

Дві опери «Довбуш» та «Біла Циганка» у форматі 10-серійного ауіосеріалу уже доступні на SoundCloud.

Про те, як «збувався Бажанський», дивіться у документальному фільмі.

Exit mobile version