У цей період настає найгарячіша пора. Починали готуватися до збирання хліба. День вважався відкриттям жнив.

Народне свято День Казанської ікони Божої Матері відзначається 21 липня 2019 року (дата за старим стилем — 8 липня). Церква цього числа згадує явлення ікони Пресвятої Богородиці у місті Казань, вшановує пам'ять мученика Прокопія (Неанія) Кесарійського і праведного Прокопія, Устюжского чудотворця, інформує .

Народна назва дня «Зажинки» пов'язана з початком останніх землеробських робіт в цей період.

Історія

Переказ свідчить, що в Казані влітку 1579 року після страшної пожежі, яка знищила частину міста, одній дівчинці під час сну привиділася Богоматір. Вона вказала, де захований її образ. Дівчинка розповіла батькам про дивне видіння, але їй ніхто не повірив. Тричі приходила Пресвята Діва до малятка, перш ніж мати повірила словам дочки. В зазначеному місці знайшли лик, написаний на кипарисовій дошці, де Богородиця на лівій руці тримає маленького Ісуса. З того часу Церква встановила вшанування образу Божої Матері Казанської на цей день.

Неаній (Прокопій при Хрещенні) жив в роки правління імператора Діоклетіана. Коли почалися гоніння на християн, він переслідував православних. Але одного разу йому з'явився Ісус, і наповнив його серце духовною радістю. Юнак перетворився з гонителя в послідовника. Коли його заарештували, Ісус знову прийшов до нього і хрестив з ім'ям Прокопій. Язичники піддали мученика витонченим тортурам. Не домігшись його зречення від Христа, вони відрубали йому голову. Це трапилося в 303 році.

Устюжський чудотворець Прокопій був родом з Любека. Точна дата його народження не встановлена. Частину життя він провів у Великому Устюзі. Володів даром передбачення. Помер 8 липня 1303 року. Свято на його честь Церква встановила в 1547 році.

  30 січня — Антон Перезимник: історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

В деяких областях на День Казанської ікони Божої Матері не заведено працювати. Гуляння на честь свята нерідко тривають два-три дні.

В інших районах 21 липня за традицією починаються жнива. Люди починають працювати до світанку. Спочатку служать молебень святому Прокопу і тільки після цього відправляються в поле. Беруть з собою хліб, сіль і варені яйця. Перериваються від роботи тільки після того, як готові 9 зв'язок. Перший сніп вважається найважливішим. Його зберігають у хаті у кутку біля ікон (або в сараї), а восени ним виганяють комах.

Прикмети та повір'я

Чорниця дозріла — настав час жнив.

На акації поспіли стручки — жито дозріло.

Бджоли поводяться агресивно — до посухи.

У цей день теплі вітри приносять на поля комаху (комаха-шкідник) і скручують її в клубок. Кому вона сама під ноги прикотиться, тому весь рік буде посміхатися удача.