За повір'ям, святий Федот в цей день ходить по берегах річок з гострим серпом в руках і лякає русалок. Через це 20 червня не боялися заходити в воду.

Народне свято Федот Урожайник відзначається 20 червня 2019 року (дата за старим стилем — 7 червня). Церква в цей день згадує мученика Феодота Анкірського — покровителя врожаю, інформує .

Історія

Федот жив у III столітті в Анкірі (Галатійська область, Мала Азія). У нього був заїжджий двір, де він працював корчмарем. Після одруження Федот настільки перейнявся християнським вченням, що дотримувався цнотливості і стриманості. Він розмовляв з іудеями і язичниками, які приходили на його заїжджий двір. Багато хто завдяки його проповідям покаялися і ступили на шлях істинної віри. Господь наділив Феодота даром зцілення.

В період гонінь на християн в Анкіру прибув новий правитель — Феотекн, жорстокий і нещадний язичник. Багато християн покинули місто, бо побоювалися покарання за відмову принести жертву ідолам. Федот переховував у себе тих, кому нікуди було тікати, годував і підтримував їх віру. Одного разу вночі йому з'явилася одна з семи мучениць, яких втопили днем раніше, і попросила поховати їх по-християнські.

Феотекн дізнався про цей вчинок і наказав привести Феодота. Лестощами і погрозами він намагався змусити його відректися від Христа. Кілька днів мученика піддавали жахливим тортурам. Він переносив їх з ім'ям Господа на устах. Після жорстоких катувань його усікли мечем.

Традиції та обряди

Люди моляться святому Феодоту про гарний урожай.

В це народне свято можна спокійно купатися в річках і озерах, не побоюючись русалок. Тільки потрібно помолитися святому Феодоту і попросити, щоб він уберіг від нещастя. В цей день святий не дає пустувати водяним духам. Він пильно стежить, щоб вони не заподіяли кому-небудь шкоди. Якщо йому на очі попадається русалка, він одразу гострим серпом обрізає їй волосся, в якому прихована чародійна сила.

Прикмети

  • Якщо чується грім, то на кілька днів встановиться погода.
  • Якщо чути гуркотіння в різних місцях, то можливе різке похолодання і град.
  • Якщо день дощовий, значить, урожай жита буде мізерним; а якщо теплий і сонячний, то зерно вродить великим, і злаку буде багато.