Саме в цей день селяни чекали заморозків і похолодання. Народні прикмети на 3 листопада допомагали нашим предкам визначити, якою буде зима.

Народне свято Іларіонів день відзначається 3 листопада 2019 року (21 жовтня — дата за старим стилем). Це дата вшанування вірянами православної церкви пам’яті 3-х Іларіонів — Великого, Псковоезерського (Гдовського), схимника Печерського, а також перенесення мощей святителя Іларіона, єпископа Меглинського, інформує Ukr.Media.

І. Великий жив і проповідував у кінці III — початку IV століть в Палестині. Християнство він прийняв під час вивчення наук в Александрії. Коли йому виповнилося 15 років, Іларіон почув про преподобного Антонія Великого і протягом 2-х місяців прожив з ним, наслідуючи його у всьому. Повернувшись додому, дізнався про смерть батьків, і тоді вирішив стати самітником. Роздавши всі гроші, він віддалився від людей і почав жити в молитвах і пості. За своє життя Іларіон Великий заснував декілька монастирів, одним з перших став проповідувати християнську віру в Палестині. Передбачив свою смерть, він вирушив в останню подорож, щоб відвідати могилу вчителя. Життя його закінчилася на Кіпрі.

І. Гдовський був учнем преподобного Євфросинія Псковського. У XV столітті в Псковських краях виникали нові молитовники — пустинножителі. Одним з них і став Іларіон. Для своїх молитв він вибрав пустельне місце на річці Желча, де незабаром і заснував монастир. Преподобний харчувався одними травами та корінцями, читав молитви та бився з духами. Він відомий подвигом стовпництва — молився в дуплі сосни.

І. Меглінський народився в Греції в знатній сім’ї. Досягнувши віку 18 років, він відмовився від мирського життя і став ченцем. У 1134 році був посвячений у сан єпископа Меглинського, де і прослужив вірою Господу Богу, зціляв від хвороб і викорінюючи єресі все своє життя до самої смерті (1164-й рік). У 1206 р. його мощі були переправлені в місто Тернів.

  Сумна звістка: помер відомий народний артист України

Іларіон, схимник Печерський був учнем преподобного Феодосія. Був книга-письменником. Похований у Дальніх печерах.

Традиції та обряди

В цей день починала сипати пороша. Дорога ставала непролазною, і поїздки відкладалися на іншу дату. Якщо хтось зважився виїхати, то йому, крім доріг і перехресть, обіцяла ще одна небезпека — непрохідний бруд.

Вважається, що перехрестя пов’язані з нечистою силою. Дуже часто в таких місцях ховали людей, які гинули під час слідування куди-небудь. У деяких областях у першого перехрестя через 40 днів після смерті людини прощаються з її душею. Існує повір’я, що в таких місцях з’являються душі померлих не своєю смертю, тому для їх заспокоєння тут розсипають зерна.

Зі старовини пішла традиція ставити хрести біля дороги чи на перехрестях, де гинули люди в автомобільних катастрофах. Крім пам’яті, це робиться з тією метою, щоб перехреститися і тим самим оберегти себе від дії злих духів.

Прикмети

  • Якщо на Іларіонів день не все листя опало, то зима буде холодною.
  • Якщо дим в будь-яку погоду піднімається стовпом, то погода скоро налагодиться.
  • Якщо на Іларіонів день сніг випав і не розтанув на деревах, значить, не розтане і на землі.
  • Якщо в цей день стоїть ясна погода, небо чисте, то температура буде падати.
  • Якщо ввечері тихо і ясно, то наступний день буде хорошим.