Вважається, що в цей день плазуни влаштовують весілля. Звідси і пішла народна назва дня «зміїне свято».

Зміїне свято відзначається 12 червня 2019 року (за старим стилем — 30 травня). За церковним календарем це дата вшанування пам'яті преподобного Ісаакія Далматського, ігумена, інформує .

Вважається, що в цей день плазуни влаштовують весілля. Звідси і пішла народна назва дня «зміїне свято».

Історія

Ісаакій жив у IV столітті. Він був ченцем-відлюдником. Мешкав недалеко від міста Константинополя. У той час римський правитель Флавій Юлій Валент був поборником аріанської єресі, всіляко її поширював і підтримував однодумців. Християнські храми, в яких проповідували інше, за його наказом закривали, переробляли в стайні або зовсім руйнували. Священнослужителів і парафіян переслідували.

Дивлячись на подібне безчинство, Ісаакій не витримав і прийшов у місто підтримати своїх братів і сестер, відкрити очі правителю на його помилки. Водночас до міста наближалася армія царя Феодосія, який вже полонив Фракію. Коли військо було готове виступити назустріч противнику, Ісаакій тричі зупиняв правителя і попереджав, що якщо той не відкриє храми, не минути йому ураження і загибелі від вогню.

Незабаром до Константинополя долетіла звістка, що переможений Валент втік, був знайдений в сараї і спалений. Так здійснилося передбачення благочестивого ченця. На його честь новий правитель наказав збудувати обитель, а Ісаакія призначити ігуменом. Після довгих праведних років святий в 383 році з миром відійшов до Господа, а монастир назвали Далматським — на ім'я його наступника.

Традиції та обряди

«На Ісаакія виповзає гад всякий» — так кажуть дорослі, попереджаючи молодих не ходити в цей день ні в ліс, ні в поле з високою травою. У зміїне свято лускаті стають особливо злими і можуть напасти без всякої причини. Якщо вкусить гад, то вилікувати не зможе жоден цілитель. Той, кому необхідно йти через ліс або поле, повинен обов'язково прикріпити до натільного хреста мар'їн корінь, а у взуття покласти квітку вероніки.

  Емінем вперше стане дідусем

12 червня — ідеальний день для посадки бобових культур. Перед посівом їх вимочують у «озимій» воді — талому снігу, який збирають в ярах у березні. Коли садять бобові, вимовляють особливі слова на хороший урожай.

Прикмети

  • Вранці трава без роси — ввечері буде дощ.
  • На світанку і заході сонце чисте, блідо-рожевого або золотистого кольору, значить, найближчі дні будуть погожими.
  • Крик сови віщує холодні дні.