Православна церква в цей день святкує Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна.

Івана Купала у 2019 році відзначається в ніч з 6 на 7 липня. Це народно-християнське свято. У православ'ї воно називається Різдвом Іоанна Предтечі (повна назва — Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна). Це велике церковне свято. Воно присвячене пам'яті хрестителя Ісуса Христа, інформує .

Історія свята

У язичницькі часи Івана Купала відзначали в дні літнього сонцестояння. В цей день слов'яни прославляли бога сонця. Після прийняття на Русі християнства свято стало поєднувати в собі язичницькі і православні риси. Замість бога сонця люди почали прославляти Іоанна Предтечу — хрестителя Ісуса Христа.

Іван народився в скромній родині священика. До 30 років він жив у пустелі, носив одяг з верблюжої шерсті, харчувався диким медом і плодами пустельних рослин. Іван передбачив прихід Спасителя. На березі Йордану пророк влаштовував обмивання, щоб позбавити людей від гріхів і підготувати їх до появи Христа. Ісус прийшов до нього і прийняв таїнство Хрещення. Правитель Галілеї і Переї Ірод Антипа стратив Івана за те, що він викрив його в незаконному співжитті з дружиною брата.

У слов'янських народів Різдво Іоанна Предтечі іменується святом Івана Купали із-за невірного перекладу церковних текстів. Після прийняття на Русі християнства Хреститель з грецького було перекладено як «купати». Довгий час Івана Купалу вважали язичницьким божеством.

Традиції та обряди свята

Івана Купала має церковні та народні традиції святкування. Напередодні свята в церквах служиться всеношна. На утрені читається канон Іоанну Предтечі.

За народною традицією ввечері 6 липня люди збираються на берегах водойм, влаштовують ігри, співають народні пісні, водять хороводи. Спалюють опудало з соломи, знищують купальське деревце. Символом свята виступає багаття. Дівчата і хлопці стрибають через нього. На Івана Купала заведено спалювати на вогні старі непотрібні речі.

  "Танці з зірками-2019": суддя шоу Влад Яма запустив спірне опитування

Молоді дівчата ворожать на судженого. Вони плетуть вінки з лугових трав і пускають їх по воді з запаленою в центрі скіпою і свічкою. Дівчина, чий вінок пропливе далі з вогнем, що горить, раніше за всіх вийде заміж і буде щаслива в шлюбі.

Народні цілителі в цей день збирають цілющі трави.

Давні слов'яни вірили, що в ніч на 7 липня водойми залишає нечиста сила. Тому можна купатися, не побоюючись за своє життя.

Прикмети та повір'я

  • В купальську ніч, небо всіяне зірками — прикмета хорошого урожаю овочів.
  • Якщо на Івана Купала пара стрибне через багаття, не рознімаючи рук, то їхній шлюб буде довгим і щасливим.
  • Той, хто знайде в купальську ніч квітку папороті, знайде щастя, любов та багатство.
  • Побачити змію в цей день — до клопотів.
  • Дівчина, яка вмиється росою на світанку, буде красивою і молодою.