Новини культури України

Львів’ян заохочують до реставрації спільнокоштом історичних брам

Комунальне підприємство «Бюро спадщини» оголосило черговий набір заявок від мешканців Львова у програму співфінансування оновлення історичних вікон і брам. Заявки можна подати до центрів надання адміністративних послуг з 1 до 15 вересня.
При реставрації брам 70% вартості робіт оплачуватимуться з міського бюджету, 30%  сплачуватимуть мешканці. При відновленні вікон за цією програмою 60% сплатить місто і 40% – мешканці. При заміні вікон з пластикових на дерев’яні частки співфінансування – 50 Х50.
«Проводимо новий набір щоосені, на початку вересня, адже за рік отримуємо велику кількість запитів від охочих долучитися до програми співфінансування, –  говорить директор ЛКП «Бюро спадщини» Павло Богайчик. –  У нас в роботі велика кількість брам. Черга рухається впевнено. До нових заявок черга дійте орієнтовно за один-два роки, тож зараз є нагода потрапити у списки та організуватися із сусідами». 
Минулого року було відібрано 50 будинків з історичними дверима та 20 будинків з дерев’яними вікнами, які потребують оновлення. Цього року, обіцяють в ЛКП, обмежень не буде. Єдина обов’язкова умова – заявки слід подавати тільки через ЦНАПи і тільки з 1 до 15 вересня. Всі інші звернення отримають відмови.

Відреставровані історичні двері на вул. Котляревського

Відреставровані двері-віяло на вул. Костя Левицького
 
Довідково:
Реставрувати історичні брами у Львові розпочали 2009 року. Ідеться про проєкт «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» (GIZ), який втілювався Німецьким товариством міжнародного співробітництва/ Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у співпраці з Львівською міською радою на замовлення федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку (BMZ) Німеччини.
Програма була розрахована на 3 роки, а тривала 8. Проєкт консультував міську раду з питань інноваційних підходів та фінансових моделей для оновлення та розвитку старої частини міста, зокрема спільними зусиллями була розроблена Концепція інтегрованого розвитку центральної частини міста Львова, Довідник з облаштування міста, посібники щодо проведення певних робіт з оновлення частин історичних будівель, розроблено схеми та реалізовано програми співфінасування реставрації історичних об’єктів. Мешканцям історичних будівель проєкт надавав технічну та фінансову підтримку для проведення реставраційних робіт. За допомогою німецьких фахівців на відібраних об’єктах проводилися навчальні курси з фахової реставрації. У співпраці і співфінансуванні з проєктом «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» відреставровано 586 вікон, 113 брам і дверей, 61 балкон на 31 будинку та 16 внутрішніх дворів.
ЛКП «Бюро спадщини» взялося до роботи 2018-го. Щодо статистики, то упродовж 2018–2020 років у Львові відновили 107 брам та 96 вікон і балконних дверей. Поточного, 2021-го, вже реставровано 23. В роботі – 16 дверей та 20 вікон.
«День» вивчав це цікаве і корисне для міста питання. Деталі – у публікації «Львівські брами – унікальні! Кожна – інакша» від 26 липня 2021 року, і це – розмова з керівником управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілією Онищенко-Швець.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Exit mobile version