В цей день, щоб уберегтися від хвороб і порчі, було прийнято палити в стодолі стару солому з матраців, а потім набивати їх новою.

Народне свято Михайло Солом’яний відзначається 13 жовтня 2019 року (30 вересня — дата за старим стилем). У православному календарі — це день вшанування святителя Михаїла Київського митрополита, інформує Ukr.Media.

Він був родом з міста Сирія. В кінці X століття архієпископ Константинополя Микола II Хрісоверг послав його на Русь для хрещення князя Володимира. Зустрівшись в Корсуні, вони разом попрямували до Києва.

Вважається, що митрополит Михайло приклав руку до будівництва Києво-Златоверхо-Михайлівського монастиря та основи Києво-Межигірської обителі.

За переказами, святитель Михайло відвідав багато країн. Він ревно поширював християнство, скидаючи ідолів, де тільки міг. Помер у Києві. Там же, в Печерському монастирі, знаходяться його мощі.

Традиції та обряди

За старовинною традицією в народі свято присвячене зміні старої соломи в будинку на свіжу.

Молоді господині замінюють солом’яну набивку в подушках і матрацах. Старе набивання обов’язково спалюється. Вважається, що це допомагає захистити господарів від псування і пристріту. Чоловіки змінюють солом’яні підстилки в будинку і на ґанку.

Крім гігієни, цьому є і народне пояснення. За повір’ям, щастя покине той будинок, в якому на Михайла залишиться стара солома. Знаючі люди вміють визначити стан здоров’я людини за старою постільною соломою.

Наші предки дуже шанобливо ставилися до соломи, справедливо вважаючи, що вона вбирає в себе силу сонця і землі.

Існує також спеціальний обряд купання малих дітей на порозі будинку на Михайла Солом’яного. Це допомагає вберегти їх від хвороб взимку.

Прикмети

  • Якщо вперше випав сніг у цей день, то зима буде пізньою.
  • Якщо береза і липа скинули майже все листя, то наступний рік буде врожайним.
  • Білки змінили шубку на зимову, значить, зима буде теплою.
  • Якщо місяць на небі у туманному серпанку, то скоро почнеться негода.
  «Жодні фальшиві демократи не можуть заборонити мені приїздити туди, де я народився»