У цей день заведено молитися святому Микиті про захист маленьких гусенят від хижих птахів і звірів.

Народне свято Микита Гусятник відзначається 10 червня 2019 року (дата за старим стилем — 28 травня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять преподобного Микити Халкідонського, єпископа, інформує .

У народі святий отримав прізвисько Гусятник, тому що його вважають сторожем маленьких гусенят. Друга поширена назва свята — день духів полудня — присвячена істотам, що володіють надприродними силами. Полуденні духи жіночого роду бувають злими і добрими. Вони являються з величезною сковородою у руках на поля, де вже зацвів або заколосився хліб. Добрі духи закривають колоски сковорідкою від палючого сонця, а злі повертають начиння так, щоб відбиті промені спалили колосся.

Історія

Святий Микита жив у другій половині VIII — на початку IX століть. Він мав м'який характер. Був милосердним, захищав сиріт, допомагав знедоленим, а будинок завжди тримав відкритим для подорожніх. За богоугодний спосіб життя Микиту поставили єпископом Халкідонії.

У часи правління Льва Вірменина широко поширилася боротьба з іконами. Єпископ Халкідонський встав на їх захист. Він старанно викривав іконоборців. Переконував паству не втрачати віру і не відвертатися від ликів Богоматері, її Сина та інших святих. За ревний захист священних зображень, які єретики називали ідолами, Микита переніс багато принижень і страждань.

Коли імператор зрозумів, що не втихомирить єпископа, він наказав піддати його різним тортурам і відправив у заслання. Після смерті у вигнанні мощі святого Микити отримали дар зцілення.

Традиції та обряди

У цей день заведено молитися святому Микиті про захист маленьких гусенят від хижих птахів і звірів.

Побоюючись зустрічі з полудницею в це народне свято, в найспекотніші години люди закривають вікна, двері і сидять в будинках. Спати в цей час небажано. Якщо дух зловить в полі втомлену людину, яка присіла відпочити, він нависне над нею зачарує, залоскоче до смерті або забере з собою дітей, які залишилися без нагляду.

У цей день люди лікують малюків від полудниці — хвороби, за якої сон проходить неспокійно, з плачем і криками. Рано вранці вони виходять з дитиною на руках з будинку, стають обличчям до світанку, вимовляють спеціальну змову і, не показуючи зорі спині (задкуючи), повертаються в будинок.

Прикмети

  • Безвітряний день — до хорошого врожаю.
  • Повітря синього кольору над лісом віщує теплі дні.
  • Колодязний журавель скрипить — до швидкої зміни погоди.