Назву «Гнойовик» свято отримало в народі за те, що з цього дня люди починають удобрювати землю гноєм.

Народне свято Митрофан Гнойовик відзначається 17 червня 2019 року (дата за старим стилем — 4 червня). Вірні православної церкви цього числа шанують пам'ять святителя Митрофана Константинопольського патріарха. Назву «Гнойовик» свято отримало в народі за те, що з цього дня люди починають удобрювати землю гноєм, інформує .

Історія

Митрофан народився у III столітті в Римі. Дометіан, його батько, до того часу відкинув помилкові вчення язичників і прийшов до Христа. Він взяв Митрофана і старшого сина і переїхав у Візантію. Там продовжив навчання у єпископа Тіта. Той побачив старанність Дометіана і призначив його своїм наступником. Митрофан зійшов на єпископський престол після свого батька і брата, в 316 році.

Незабаром Візантію відвідав імператор Костянтин I. Йому дуже сподобалося місто і єпископ, в розмові з яким він провів багато годин. До того часу Митрофан вже був у роках. Він провів добродійне життя і був сповнений мудрості. Імператор попросив святителя супроводжувати його в Рим.

Через деякий час правитель переніс столицю імперії у Візантію і перевів туди Митрофана. У 325 році в Нікеї відбулося 1-е Всесвітнє Зібрання єпископату. На ньому імператор назвав Митрофана своїм батьком і випросив для нього титул патріарха. До того часу святителю було 116 років, і він не зміг бути присутнім на зборах. Через рік Митрофан, перший патріарх Константинополя, мирно помер.

Традиції та обряди

На Митрофана люди удобрюють землю гноєм, яка відпочиває від посівів. Краще не пропускати і не відкладати цей процес на інші дні, інакше врожай буде мізерним. З давніх пір гній — шановане органічне добриво. У народі його нерідко називають «отцем» і кажуть, що без нього не варто чекати хліба від землі-матінки. Один раз пропустиш — врожаю довго не побачиш, а нагодуєш — земля довго буде доброту пам'ятати.

В це народне свято люди просять вітер принести з собою теплі дощі. Також стежать за полуницею. Як тільки ягоди починають червоніти, значить, прийшов час сіяти гречку.

Працювати намагаються як можна довше, тому що цей день дуже важливий для добробуту сім'ї, який залежить від майбутнього врожаю.

Прикмети

  • Північно-західний вітер — до негоди.
  • Якщо йде дощ, значить, він затягнеться на кілька днів.
  • На світанку душно — день буде непогожим.
  • На Митрофана сильні вітри дмуть — лютують.