Актуальні новини

На чому має базуватися національний стиль, щоб не було соромно за великий герб

На чому має базуватися національний стиль? На кого орієнтувалися Георгій Нарбут і Василь Кричевський, напрацьовуючи стилістику Української народної республіки? Чому деякі українські образи схожі на карикатури? Над цими питаннями дискутували галерист і куратор Павло Гудімов та мистецтвознавиця Діана Клочко. Зустріч відбулася у форматі мистецького батлу у львівській Ya Gallery.


Діана Клочко та Павло Гудімов дискутують про національний стиль (фото ZAXID.NET)

Століття тому Василь Кричевський і Георгій Нарбут були співзасновниками Української академії мистецтв. Окрім того, ці два художники і графіки були творцями національного стилю – у час, коли Україна намагалася втримати власну суб’єктність як держава. Нарбут напрацював державну символіку УНР та Української держави Скоропадського – гроші, марки, ескізи військових мундирів, ілюстрації книжок, українську абетку. Кричевський був творцем великого і малого герба УНР та українського архітектурного модерну.


Символіка УНР, створена Василем Кричевським

Діана Клочко демонструє, як середовище, оточення і навіть місце перебування художника впливає на його творчість. Вона показує дві графіки Георгія Нарбута, які він створив у Санкт-Петербурзі і Києві.

«Малюючи Аполлона, він вирішив, що треба використати символіку античності, зокрема римську. Тому ми бачимо арку і не одну. Аполлон – на колісниці з кіньми. І що ще дуже важливе: тут арка формує, римське формує цілісність. А центральним елементом є олександрійська колона перед зимовим палацом у Петербурзі», – коментує Діана Клочко.

На другому малюнку, який він створив після переїзду в Україну, арка вже відходить на задній план, римське стає позаду. «Він поміняв ідентичність. Це зміна оптики. І ви там бачите ще один нюанс: з’являється святий Георгій, символ перемоги. Це 1917 рік, заснування академії, Нарбут є її фундатором. І це втілення себе», – пояснює мистецтвознавиця.


«Аполлон» (Петербург, 1916) і Автопортрет зі св. Георгієм (Київ, 1917)

«Коли я дивлюся на Аполлона 1916-го року в Санкт-Петербурзі, я бачу тотальну руїну. І на першому плані ми не бачимо ніяких фігур, ніякої історії. Ми бачимо просто обрізане дерево, а Аполлон десь там умовний позаду. І дерево не просто обрізане. Це є Перша світова війна, тобто це дерево, яке пережило війну. На другому зображенні він доводить, що Україна – це не Руїна, а Руїна позаду. Але є один нюанс, який неподоланий: на обох зображеннях арку руйнують дерева», – доповнює Павло Гудімов.

У 1917 році провідні українські діячі, зокрема Нарбут і Кричевський, створили Українську академію мистецтв. Античні символи присутні і в зображенні її герба. «У центрі – Мінерва, тобто Афіна. Але поруч з нею – тризуб. Тризуби розробляв Кричевський. Тобто вони разом розробляли цей герб. Зображення доповнене палітрою, елементами архітектури. Утверджений державний герб, але в основі живопис», – пояснює Діана Клочко.

  Через підпал Інтера порушили справу за статтею "перешкоджання журналістській діяльності"


Проєкт печатки Української державної академії мистецтв, 1918

Георгій Нарбут створив також українську абетку. Він почав її малювати ще у Петербурзі.

«Він малював, наприклад, літаки, кубики, які падають. Він розумів, що це базова річ, вміння складати… Тут купа іграшок, театр тіней, якій тоді був трендовий. В театрі тіней починається війна, українська абетка пов’язана з війною», – пояснює Павло Гудімов.

Ілюструючи букви, Нарбут використав квітковий орнамент, який запозичив з вензелів на порцеляні. У Полтавському музеї є лише кілька таких чашок з Диканьки, яку спалили.


Абетка Нарбута

Засновники Української академії мистецтв вважали, що в основі національного стилю є український килим. Діана Клочко наголошує, що навіть на фото із засновниками вишу помітно, що вони сидять на килимах.

«Вони передивлялися килими і вибирали з них, з різних гербів ті елементи, які повторювалися. Коли ми дивимося на килими і вишивку козацької старшини, там є елементи килимового стилю. Там є козацької пояси. Зокрема, в українських килимах є дуже багато стилізованого тюльпану. Можна припустити, що це вплив сходу, але насправді ні. Тюльпани завезли з Голландії у 1600-і роки. Тюльпан – це Голландія, багатство. Основною ідеєю Мазепи було процвітання», – наголошує Діана Клочко.

Засновники Української академії мистецтв (стоять: Мурашко, Нарбут, Василь Кричевський, сидять: Бурачек, Федір Кричевський, Бойчук, Жук)
Засновники Української академії мистецтв (стоять: Мурашко, Нарбут, Василь Кричевський, сидять: Бурачек, Федір Кричевський, Бойчук, Жук)Засновники Української академії мистецтв (стоять: Мурашко, Нарбут, Василь Кричевський, сидять: Бурачек, Федір Кричевський, Бойчук, Жук)Засновники Української академії мистецтв (стоять: Мурашко, Нарбут, Василь Кричевський, сидять: Бурачек, Федір Кричевський, Бойчук, Жук)

А ще тюльпан був улюбленою квіткою Нарбута. Він її часто використовував в ілюстраціях, гербах.

Водночас Павло Гудімов вбачає в орнаментах килимів авангардний стиль.

«Подивіться на ці пікселі килимів: ось вам авангард. Я для себе знаходжу декілька речей, які взаємозаперечують одна одну. Нарбут пройшов через російську Білібінську школу, відчутна імперська прошивка Росії. Але водночас 1917-18 рік – це авангард, і у Нарбута постійно цей конфлікт є. Тягнути назад чи брати нове і позбавлятися від старого, чи все-таки йти через минуле. Цей конфлікт є до сих пір», – вважає Павло Гудімов.


Прапор Сенчанської сотні Лубенського полку з елементами рококо

Європейський контекст був притаманний українському мистецтву і минулих століть. Цікавим є прапор Сенчанської сотні Лубенського полку середини XVIII ст. На ньому козак несподівано вписаний в рокайль – елемент, притаманний європейському рококо, звертає увагу Діана Клочко. З одного боку – гармати, барабани, але водночас – рокайль, який в’ється. Тобто французьке не було чимось чужим для українців того періоду.

На гербі Нарбута є три мисливські ріжки, притаманні деяким шляхетним родам ще з часів Речі Посполитої. Свій герб у 1912 році він підписав так: «Мазепинець полку Чернігівського, Глухівської сотні, старшинський син, гербів і емблем живописець».

  Кейт Міддлтон вразила британців своєю худорлявістю — навіть плаття бовтається на герцогині

Ще одне зображення козака поєднує українське народне мистецтво з європейським: «Внизу бароко поєднується з народною архітектурою. Це архітектура козацької церкви з трьома банями і бароковий фронтон з Європи ліворуч». А на печатці гетьмана Івана Скоропадського вміло вписаний овал, який є основною формою і рококо, і бароко.


Проєкт марки Гетьманату Скоропадського

Нарбут створив дизайн грошей УНР. Там є кілька графічних шарів, тризуб із хрестом, водночас там є кримськотатарська тамга.

«Цікаво, що на перших грошах писали українською польською та івритом. Вони уклали новий дизайн для нової держави, яку собі вимріяли», – наголошує Павло Гудімов.


Сто карбованців УНР трьома мовами

Натомість Кричевський дизайнував купюри східно-азійськими елементами, вважає Гудімов: «У його двох гривнях немає ніяких європейських особливих переливів – вінків, барокових рис і так далі. В нього є дуже цікавий момент східного плетення».

Загалом мистецтвознавці говорять про взаємовпливи цих двох художників: Нарбут в останніх роботах відходить від орнаментики, а Кричевський приходить, наближається до Нарбута.


Державний кредитовий білет УНР за проєктом Кричевського, 1918

На обкладинці літературно-мистецького тижневика «Мистецтво» за червень 1919 року є міфологічний Пегас, колона з трикутничків, схожа, як на килимах, образ козака Мамая і водночас труба якогось заводу, що символізує не лише мистецтво, але вже й індустріалізацію. Тобто колона перетворюється в трубу.

«А звідки взялись трикутнички? Трикутнички вперше почали використовувати ще у Відні 1901 року для позначення багатогранності фактури і глибини. Тут трикутниками зображали, наприклад, соняшник, гроно, калину. І це є вже авангардний прийом. Чистий авангард», – акцентує Павло Гудімов.


Авангардні прийоми на зображеннях народного мистецтва

На проєкті великого гербу Української держави Скоропадського за 1918 рік є обеліск, який зазвичай пов’язують з Єгиптом та імперією.

«Але тут робітник тримає герб України на фоні тої колони – це фундаментальна річ. Треба розуміти, що цей обеліск є частиною фундаментальності. То є центр, символ влади. Символ державності. І дерево, в якому вплетені різні герби міст», – зазначає Павло Гудімов.


Проєкт великого гербу Української держави Скоропадського, 1918

«Нарбут мав дуже стрімке життя, але мало прожив. І його метаморфози з 2017 до 2019 року говорять про те, що він бачить національний стиль як стиль авангарду. Лише з маленькими елементами минулого в шрифті і в символах», – коментує Павло Гудімов.

  У Луцьку презентували проект, який розкаже про (не)відомих волинян

Наприкінці життя Георгій Нарбут почав ілюструвати «Енеїду» Котляревського, але встиг зробити лише один ескіз. Водночас найвідоміші ілюстрації «Енеїди» – авторства Анатолія Базилевича – хоч і відтворюють українське минуле, козацтво, однак воно зображено у викривленій, карикатурній формі.


Ілюстрації Анатолія Базилевича до «Енеїди»

«На сірому тлі відбувається героїзація козацтва, але вона відбувається з одного боку дуже плакатно, з іншого боку дуже карикатурно. Як ви вважаєте, міг би бути національним стиль, розроблений на основі ілюстрації “Енеїди” Базилевича?», – риторично запитує Діана Клочко.

Сучасний художник Сергій Якутович ілюстрував здебільшого книжки. На аркуші паперу чорною і трохи червоною тушшю він перетворював образи європейського мистецтва в українські. Наприклад, центральна фігура роботи «Покрова» нагадує Сікстинську мадонну.

«З одного боку це Мадонна, з іншого – українська жінка, вона йде по шаблях чоловіків. Він взяв європейське мистецтво і вдягнув його в українські шати. В дуже багатьох його образах і особливо в ескізах є цей, можна сказати, український стиль», – звертає увагу Діана Клочко.


Сергій Якутович, Покрова, 2000

«Це постмодерн в чистій формі. Він міксує все. Він бере фотографію, вирізку з журналу, якісь еротичні речі, щось з історичних книжок, перетворює ці історичні образи України на академічну какофонію. При тому тут все кричить, несеться, взаємозаперечує, воно жорстоке, криваве, красиве, сексуальне. І я знаю, що це абсолютно кіношний прийом, – додає Павло Гудімов. – Його картинки не стали національним символом, але народ – молодь і старші – сприймали їх як народне надбання».


Пропонований великий герб вважають кічем

Проаналізувавши знакові українські ілюстрації і графіку, мистецтвознавці зупинилися на проєкті сучасного великого гербу України. Не треба бути великим фахівцем, щоб розуміти, наскільки примітивно і безвідповідально підійшли до роботи його творці.

«У кінці кінців ми отримали жахливий кіч, який дійсно спирається на опрацювання, в тому числі, і минулих тисячоліть, і століть, і навіть Нарбута, Кричевського. Там працювали гарні художники – Мінченко, Якутович інші. Але, мабуть, стався комп’ютерний збій. І оця карикатурність Базилевича взяла гору», – погоджуються обидвоє мистецтвознавців.

Кричевський і Нарбут створили те, чим ми можемо пишатися і сьогодні. У цьому сходяться думки обох мистецтвознавців, однак суспільство досі у пошуку відповіді на питання, яким чином українське має повернутися до українського і як його актуалізувати сьогодні.

Наступна дискусія Павла Гудімова і Діани Клочко буде присвячена темі радянського монументального мистецтва і роздумам, наскільки воно є пропагандою, а наскільки мистецтвом. За анонсами стежте на сторінці Ya Gallery.

Залишити відповідь