Нині відомому режисеру, чий фільм «Ночі і дні» був номінований на премію «Оскар», Єжи Антчаку уже 92 роки і він проживає у Лос-Анджелесі. Але народився він (у 1929 році) у місті Володимир-Волинський, тут минули перші десять років життя. Тут, у кінотеатрі «Голубий Дунай», він вперше побачив те, що стало його долею: кіно. Режисер, продюсер, сценарист та актор Єжи Антчак зберіг гарні спогади про рідне місто, якими поділився під час прямого включення під час фестивалю з Лос-Анджелеса.
На фестивалі польського художнього кіно показали кінострічку «Ночі і дні», відтворили театр «7,15» у Лодзі, де Єжи Антчак свого часу був директором. А також провели для учасників імпрези театралізовану екскурсію «Стежками дитинства малого Єжика». Театралізовані сцени – це робота режисера народного аматорського театру-студії «Різнобарв’я» Лариси Половньової, а ролі виконали актори театру. На питання, а як, власне, розробили маршрут екскурсії, Половньова розказує, що малий Єжик, живучи у Володимирі, не міг не бувати на валах городища, не міг не заходити на торжок, не бувати у костелі, в якому його охрестили та підземеллях, про які складали легенди. Навчався Антчак у гімназії, приміщення якої є і досі. Вела екскурсію Світлана Федосєєва, співробітниця заповідника «Стародавній Володимир», а роль малого Єжика виконав Микита Серьогін (його бабуся ж зіграла роль торговки на торжку, а мама – роль акторки театру «7,15»). Актори відтворили і сценку у стилізованій під ХІХ-ХХ століття кав’ярні «U Basi» із фільму «Ночі і дні». Тут роль її власника зіграв Микола Матусевич.
Театралізовану екскурсію записали на відео, яку передадуть Єжи Антчаку, і вона стала, без сумніву, особливо хвилюючим емоційним моментом фестивалю.
Організовали фестиваль Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку, Володимир-Волинська міська рада, дискусійний кіноклуб «Плеограф», Товариство транскордонної інтеграції «Єднає нас Буг». Партнери – ГО «Мистецьке об’єднання «Стендаль» та кіноклуб AngarCinema.
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк