Новини культури України

Одеський фестиваль вперше відбувається онлайн

В Україні триває 11-й Одеський кінофестиваль, найбільший фестиваль нашої країни. Традиційно у літній Одесі він збирав кінематографістів та глядачів на червоній доріжці та у глядацьких залах.

Цього року пандемія змусила не просто змінити традційні дати: замість липня фестиваль змістився на кінець вересня. Вперше ОМКФ проходить повністю онлайн.

Позбавлений урочистостей фестиваль тим не менше зібрав чимало цікавих прем’єр. З одного боку глядачі втратили можливість дивитись кіно на великому екрані. З другого боку система онлайн-переглядів дала можливість дивитись фільми більшій кількості глядачів по всій країни.

«Cпершу ми сумували, що прем’єра відбудеться в онлайні – без великого екрану і глядацької зали. Але зараз ми читаємо багато відгуків військових і дуже щасливі, що у них є можливість побачити наш фільм у числі перших. В офлайні це було б неможливо», – поділилися враженнями на своїй сторінці у Facebook автори, мабуть, найочікуванішого фільму, «Атлантиди».

Зазначимо, що усі картини доступні онлайн лише на території України. Фестивальні фільми можна переглянути переважно до 1 жовтня (але варто уважно дивитись на терміни, вони для всіх фільмів різні). Перегляди, як і офлайн, платні.

Традиційно в межах Одеського міжнародного кінофестивалю проходять три конкурсні програми: Міжнародний конкурс, Національний конкурс (повний і короткий метр) та Конкурс європейських документальних фільмів, а також декілька позаконкурсних програм.

Церемонія закриття та оголошення переможців відбудеться 3 жовтня. Після церемонії закриття фільми 11-го Одеського кінофестивалю будуть доступні до перегляду ще впродовж тижня. На прохання глядачів ОМКФ влаштовує додатковий тиждень фестивального кіно з 3 до 11 жовтня і продовжить термін перегляду стрічок, які матимуть найбільший попит у глядача.

Десять фільмів 11-го Одеського фестивалю

«Атлантида»

Режисер – Валентин Васянович, Україна, Міжнародна конкурсна програма

Події фільму розгортаються у 2025 році, після перемоги України у війні з Росією. Окупований Донбас повернено до складу країни, але його території визнані непридатними для життя. Усі ролі у фільмі зіграли непрофесійні актори: колишній розвідник, волонтер благодійного фонду «Повернись живим» Андрій Римарук, парамедикиня Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. Зйомки фільму проходило у Маріуполі та Києві.

Фільм переміг в одній з програм Венеціанського кінофестивалю, а днями Український оскарівський комітет висунув фільм на «Оскар».

«Невидимий»

Режисер – Іґнас Йонінас, Латвія-Литва-Україна, Міжнародна конкурсна програм

Йонас, якого пригнічує рутина, тіні минулого та криза середнього віку, проводить час в Карпатах. Чоловік може відволіктись тільки під час танцю. Його помічає продюсер і запрошує взяти участь у танцювальному проекті литовського телебачення. Разом із харизматичною партнеркою Сауле, вони швидко стають найпопулярнішими учасниками проекту. Але незабаром із в’язниці на свободу виходить давній ворог Йонаса – Вітас.

«Віктор Робот»

Режисер – Анатолій Лавренішин, Національний конкурс

Перший повнометражний анімаційний фільм українського аніматора Анатолія Лавренішина. Львів’яни мали змогу бачити його анімацію на кінофестивалі «КіноЛев», зокрема в альманасі «Мудаки. Арабески» Лавренішину належить короткометражка «Українська література».

Далеке майбутнє. Штучна зірка, що має забезпечувати енергією планети навколо себе, не працює. Єдиний, хто може її полагодити – дідусь маленької Віки, який створив це світило. Однак він загадково зникає. Дівчинка разом з помічником – крихітним роботом Віктором – вирушає на його пошуки. Так починаються захопливі пригоди двох друзів.

«Бєс»

Режисер – Єгор Трояновський, Україна, Національний конкурс

Документальний фільм розслідує викрадення та ймовірне вбивство добровольця у 2014 році на Донбасі. Разом із його батьком, літнім рибалкою з півдня України, ми вирушаємо слідами викрадачів. Мандруючи із тихого азовського узбережжя до промислових конгломератів, із шахтарського краю в безсонну столицю, намагаємося знайти свідків останніх годин і хвилин життя молодого солдата. А ще тих, хто бачив його уже мертвим. Або, можливо, живим. Коли свідчення плутаються, адвокати не з’являються на судові засідання, а за кожним кроком уперед мусиш робити два назад, залишається тільки самому вершити правосуддя.

«Урсус. Кавказький бурий ведмідь»

Режисер – Отар Шаматава, Україна-Болгарія-Грузія, Національний конкурс

«Урсус» – це історія трьох невдах: грузинського кінорежисера, українського каскадера та канадської захисниці диких тварин, які в 1992 році здійснюють відчайдушну подорож з охопленого війною Тбілісі до Берліна. Кожен з трьох героїв має свою мету, навіть не підозрюючи, як тісно переплетені їхні долі.

Про фільм заговорили ще 2011 року і лише зараз його закінчено.

«Поміж кадрами»

Режисерка – Анастасія Тиха, Україна, Національний конкурс

«Поміж кадрами» – це історія виняткових стосунків між актором Тарасом Денисенком та студентами, що виховувалися в його творчій майстерні. Через 5 років після закінчення університету герої повертаються, щоб подивитись на себе збоку та спробувати вловити те, що відбувалось поміж кадрами. Вони переглядають відео, де зафільмовано залаштункові епізоди з репетицій їхньої студентської вистави «Кабаре» та рефлексують з позиції років, що минули. У центрі оповіді – портрет вчителя, який відіграв непересічну роль у житті кожного з героїв.

«Номери»

Режисери – Олег Сенцов та Ахтем Сеітаблаєв, Спеціальні покази

Художній фільм «Номери», що був створений за однойменною п’єсою Олега Сенцова, розповідає про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи та отримати свободу. У світі Номерів все підпорядковується суворій системі й верховному правителю – Нулю. Десять героїв вже звикли бігти по колу та робити все відповідно до книги Правил. У них немає можливості вибирати, як жити й кого любити. Раптово непохитна віра Номерів розколюється на шматки. Вони хочуть самостійно вирішувати свою долю, отримати імена і створити новий світ, де будуть панувати їхні закони. У широкий прокат фільм виходить 19 листопада 2020 року. Фільм створювався під безпосереднім творчим керівництвом Олега Сенцова у той час, коли режисер ще перебував у російській в’язниці за допомогою листів. Співрежисером є Ахтем Сеітаблаєв, український режисер та актор кримськотатарського походження, відомий за такими фільмами, як «Хайтарма», «Чужа молитва», «Кіборги».
Минулого року саме на Одеському фестивалі проект було презентовано вперше.

«Конкурс краси»

Режисер –Ейтан Іпекер, Конкурс європейських документальних фільмів

Від 2011 року в Хайфі відбувається незвичний конкурс краси. Конкурсантки – це жінки, які пережили Голокост. У розпал цього яскравого дійства, що фінансується християнською організацією Євангелістів, особисті травми учасниць лишаються так само глибокими. Це документальний фільм про те, як пов’язані між собою пам’ять, політика і видовище.

«Ласкаво просимо до Чечні»

Режисер – Девід Франс, США, Фестиваль фестивалів

З максимальною відкритістю та прагненням зберегти анонімність, цей документальний фільм показує негласні звірства, із якими стикаються ЛГБТ-активісти у Чечні. Вони працюють під прикриттям, рятуючи людей від насилля: надають їм безпечне житло і візи, щоб вберегти від переслідувань.

«Голем: як він прийшов у світ»

Режисери – Пауль Вегенер, Карл Бьозе, Німеччина, Спеціальні подіх

Це буде єдиний показ, який відбудеться офлайн. 2 жовтня на Потьомкінських сходах в Одесі покажуть фільм «Голем: як він прийшов у світ» 1920 року. Німа стрічка вважається одним з характерніших зразків експресіонізму в кінематографі. Кіно будуть показувати під музику ізраїльського композитора Бетті Оліверо в аранжуванні Ґюнтера А. Бухвальда. «Саундтрек» виконає камерний оркестр Одеської філармонії. Втім подивитися кіно і послухати музику можна буде і онлайн.

Exit mobile version