Актуальні новини

У Домі Франка вперше показали оригінал фото Лесі Українки з присвятою Ользі Кобилянській

У Львові презентували унікальну світлину Лесі Українки. Унікальний фотопортрет Лесі Українки з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею ім. Івана Франка вперше публічно експонується з нагоди 150-літнього ювілею поетеси і драматургині. Фото цінне ще й тим, що має присвяту Ользі Кобилянській. Фото буде доступне для огляду впродовж трьох днів у Домі Франка.

«Це єдиний відомий на сьогодні оригінал фотопортрета Лесі Українки, зробленого у 1901 році у «Фотографічно-артистичному ательє» Яна Кржановського в Чернівцях (вул. Панська, 16, тепер вул. О. Кобилянської; на розі з вул. А. Кохановського). Унікальність світлини полягає передусім у її автентичності – це справжня, оригінальна світлина розміром 10,8х6,4 см, а не пізніша копія чи передрук, а також в авторській присвяті на звороті – Леся Українка подарувала фото своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській. Ця раніше не відома дедикація містить не лише «зашифроване» дружнє звернення до адресатки («Комусь від когось на спомин «літа на Буковині» 1901 р.»), точне означення дати й місця (Чернівці, 30 VІІ 1901), а також – що особливо важливо! – авторський афоризм Лесі Українки: «Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч», – повідомили на сторінці Дому Франка у Facebook.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1515000 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1515000{ margin: 0!important; } }

//

Це фото найбільше імпонувало самій письменниці та її рідним

Також у повідомленні зазначено, що раніше цей фотооригінал та автограф на його звороті не був відомий дослідникам-лесезнавцям і вперше введений в науковий обіг саме під час виставки однієї світлини в Домі Франка.

На звороті є авторська присвята Ользі Кобилянській, рік та назва ательє

Світлина була закуплена для фондів Музею ще у 2001 році, проте тільки тепер отримала фахову наукову атрибуцію завдяки експертизі Тамари Скрипки – відомої дослідниці іконографії та біографії Лесі Українки та родини Косачів загалом, головної хранительки фондів Архіву-музею УВАН у США, члену-кореспондент УВАН. За її припущенням, фото походить із колекції Ольги Косач-Кривинюк, сестри і біографа поетеси, та, ймовірно, певний час зберігалося у фондах Наукового товариства ім. Шевченка у Львові разом із іншими матеріалами особистого архіву Лесі Українки, а згодом, можливо, було в науковому опрацюванні відомої дослідниці життя і творчості Лесі Українки Марії Деркач.

  Єлизавета II повідомила, що в неї почали відмовляти ноги

Особливе значення цієї світлини також у тому, що вона точно передає «властивий вираз» 30-літньої Лесі Українки, тож саме тому фото найбільше імпонувало самій письменниці та її рідним.

Про це свідчили чоловік поетеси, фольклорист Климент Квітка, у спогадах «На роковини смерті Лесі Українки», а також сестра Лесі Українки Ізидора Косач-Кривинюк.

Залишити відповідь