10 вересня о 17.00 у Музеї історії міста Києва відбудеться грандіозна подія – вперше в історії України та світу презентують колективну виставку сучасного мистецтва, абстракції і сайарсизму «Сайарсизм & сайарсизти». У експозиції будуть представлені унікальні роботи від переможців Міжнародного конкурсу «Кращий художник в області сучасного мистецтва, абстракції і сайарсизму». Серед них художники та митці з 14 країн світу. Спеціально на відкриття виставки у Києві приїде поважна гостя – Івона Малевич (Iwona Malewicz), президент «Фонду Казимира Малевича», куратор мистецьких проєктів, засновниця «SUPREMUS NEUVEAU», двоюрідна внучка Казимира Малевича. Вона надала офіційні права громадській організації «Кращий художник» користуватися картини Малевича для проєкту і атрибутики. Також на презентацію завітають всесвітньо відомі художники. Зокрема, одна з найвпливовіших художниць Європи, яка представляє Художню академію Кассела у Бельгії, Ульріке Боленц, легендарний український художник Іван Марчук, відома художниця з України у Європі Оксана Мась.
За словами головного ініціатора проєкту, народного художника України Володимира Козюка, ініціатива заснування та проведення Міжнародного конкурсу «Кращий художник в області сучасного мистецтва, абстракції і сайарсізму» виникла минулого року під час традиційного мистецького пленеру «Кращий художник». Уже п’ятий рік поспіль він збирає кращих митців з різних країн світу, які прагнуть розвиватися і експериментувати у нових напрямках. Відтак, конкурс «Кращий художник в області сучасного мистецтва, абстракції і сайарсізму» має на меті розвиток сучасного мистецтва, розширення його наукового простору, подання та підтримку провідних сучасних художників, а також загальний розвиток світового культурного та арт-простору. Головне його завдання – це презентація та популяризація кращих зразків сучасного світового мистецтва, а також обмін досвідом між художниками з України і всього світу.
«На наше здивування на конкурс «Кращий художник в області сучасного мистецтва, абстракції і сайарсізму» за два тижні від дня оголошення страту проєкту надійшло близько 300 заявок. Попри те, що це новий напрямок, ажіотаж був шалений. За рішенням журі з числа видатних діячів світового мистецтва, до фіналу було обрано 60 фіналістів. Вони напрацювали низку неймовірний робіт. Частину з них презентуємо на виставці, яка точно здивує відвідувачів. Але головне, що завдяки конкурсу ми зуміли об’єднати художників та діячів культури з більш ніж з 25 країн світу. Такого в Україні ще ніхто не робив», – переконує Володимир Козюк.
Кульмінацією експозиції стане урочиста церемонія нагородження переможців І Міжнародного конкурсу «Кращий художник в області сучасного мистецтва, абстракції і сайарсизму». Фіналісти отримають спеціальні нагороди, пам’ятні знаки, будуть відзначені дипломами та цінними подарунками. Приємним бонусом стане право участі в музейних виставках і розміщення цифрових копій художніх робіт на віртуальних майданчиках Блокчейн.
Довідка «Дня». Сайарсізм – це напрямок в образотворчому мистецтві, насамперед у живописі, що зародився в 2015 році. Засновником сайарсізма є художник Сергій Дождь (Sergey Dozhd). В основі сайарасізма лежить наука про внутрішній художній простір, яка спирається на вивчення внутрішнього світу людей. Таким чином, художнику вдається зобразити об'єкт одночасно з різних сторін (реальної, абстрактної і ментальної) і підкреслити властивості, невидимі при класичному зображенні об'єкта. Сайарсізм має єдиний художній стиль – сайарсістскій варіант. Цей стиль характеризується одночасним або переважним використанням абстрактних, ментальних і реалістичних художніх форм. Як і будь-який напрямок в мистецтві, сайарсізм має свою філософію. Вона заснована на чомусь середньому між східними і західними філософіями для їх змішування і в якійсь мірі усунення недоліків: відчуженості східних філософій часто буває недостатнім для творчості, західним філософіям слід усвідомити, що створення красивих речей і формування красивих людських душ – це не одне і теж. У філософії сайарсізма є кілька фундаментальних принципів: основа – це творчість та шлях – це нескінченність внутрішнього філософсько-мистецького простору.
Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», фото авторки