Жанру опери-міфу донині не існувало, його вигадала львівська співачка Уляна Горбачевська, вона ж написала лібрето вистави «Ukraine – Terra Incognita». Її першу частину викладуть в інтернет 24 серпня, у День Незалежності України.
В опері-міфі «Ukraine – Terra Incognita», як і в традиційній опері, братимуть участь симфонічний оркестр і солісти, але вони співатимуть народними голосами. Поєднають давні українські пісні із сучасним мистецтвом – відеоартом, фрі-джазом та вокальною імпровізацією. Лібрето Уляни Горбачевської нестандартне, про захисника рідної землі.
«В основі лібрето є народні архаїчні пісні, дуже різні: від ритуальних, соло, колискових до козацьких поліфоній. Відповідно, наші пісні є і сенсами, і сюжетною лінією. Але сюжет у нас розгортається не лінійно, а як в поетичному українському кіно. Кожний міф – це самодостатній меседж», – розповіла режисерка, солістка, авторка ідеї та лібрето Уляна Горбачевська.
Виставу поділили на кілька частин, кожну з них назвали міфом. Є Міф Роду, Міф Любові, Міф Степу. Задум втілили співаки і музиканти з різних міст України та композиторка – львів’янка Марія Олійник.
Українське багатоголосся зазвучить як мантра, вважає співачка і музикантка Яся Саєнко і зазначає: У багатьох із нас таке дуже вузьке бачення народної пісні, що це щось таке відкрите, вишиваночки, шаровари, віночки і дуже голосно, широко. А, насправді, українська пісня дуже різноманітна і вона має безліч різних проявів».
«Дуже цікаво, що у нашій виставі присутня імпровізація із симфонічним оркестром. Для мене це вперше і супер нове. Наше українське багатоголосся це щось просто прекрасне. Іноді ти в таку медитацію летиш. Ви все почуєте, думаю», – додав співак і актор Денис Іванів.
Щоб налаштуватися на архаїчну пісню, творча команда влаштувала собі репетиційні тренінги в Карпатах.
«Для того, щоб віддатися цьому проекту повністю, треба було поїхати в гори, якнайдалі від міського шуму і поєднатися музично і природньо, відчути цю всю енергію на собі і творити», – розповів співак Сергій Бадюк.
Цю оперу присвятять Василеві Сліпаку – солісту Паризької опери, який пішов добровольцем на Донбас і загинув.
«Оцей зміст вистави, мені здається, це продовження його пісні. Бо Сліпак – символ не однієї людини, а навіть нашої нації, тих козаків, які нині нас захищають», – додав актор театру ім. Леся Курбаса Ярослав Федорчук.
Через карантин оперу-міф «Ukraine – Terra Incognita» покажуть наразі у відеоформаті.
«Перша відеопрезентація буде 24 серпня, ми оприлюднюємо відео у себе на каналі і розповсюджуємо з допомогою ЗМІ. Далі ми цілий вереснь працюємо з оркестром, відеоартом, дошиваємо костюми, допрацьовуємо сцену, додаємо сучасної музики, імпровізації, фрі-джазу. І велику постановку опери ми знімаємо на відео і оприлюднюємо його 14 жовтня, на День захисника України», – розповів координатор проекту Юрко Вовкогон.
Також планують повезти виставу у Західну Європу.