Актуальні новини

У Львові створюють перший музичний додаток з українською класичною музикою

У Львові розробляють перший мобільний додаток про українську класичну музику Ukrainian Live Classic. Слухати професійні записи української класики і дізнаватися більше про українських композиторів у ньому можна буде безкоштовно.

Проект Ukrainian Live Classic – це мобільний додаток та медіаплатформа, яка покликана зібрати найкращі та найцікавіші зразки української класики. Його створює громадська організація Collegium за підтримки Українського культурного фонду. Про музику без кордонів у часі та просторі розповіли творці унікального застосунку – Іван Остапович, Тарас Демко та Володимир Ольшанський.

Українське місце медитації

«Мобільний додаток Ukrainian Live Classic (UL Classic скорочено для мобільних магазинів) – це проект про музику без кордонів. Він є продовженням нашої діяльності в довгостроковому проекті промоції української музики Ukrainian Live, який було започатковано у березні 2019 року, того ж року проект був відзначений європейською асоціацією фестивалів», – розповідає Тарас Демко, директор музичної агенції Collegium Management, співдиректор Львівського органного залу.

Нещодавно в рамках Ukrainian Live вийшла серія подкастів про українську класичну музику на радіо Skovoroda. З 2011 команда Collegium систематично працює на створення записів та організацією концертів. Особливою подією став Всеукраїнський тур Ukrainian Live Tour, у підсумку якого з’явилися на світ професійні записи невідомих творів українських композиторів, чию творчість довгий час замовчували.

«Ми вирішили, що такі записи необхідно публікувати для загального доступу та поширювати. Проте формат YouTube чи Spotify на цьому етапі не задовільняв. Тож ми вирішили створити нове конкретне місце, українське місце медитації, як ми його називаємо», – каже Тарас.

Потребує охорони!

Професійних записів української музики критично мало, каже Іван Остапович, співзасновник Collegium Management, директор Львівського органного залу.

  Ірина Шейк і Бредлі Купер готові до нових стосунків

«Уявіть собі, що класична музика – це заповідники з унікальними видами тварин і рослин. Український музичний заповідник перебуває на межі вимирання. Існує лише кілька записів повного циклу симфоній Лятошинського, класика української музики першого порядку. Для порівняння: записів симфоній Чайковського – тисячі», – наводить приклад Іван.

Додаток UL Classic – це одна із спроб якомога ширше представити українську музику, говорить про місію проекту Остапович.

Ідея його створення народилася у співпраці з Володимиром Ольшанським, який працював у книжковому секторі, має досвід роботи з українською аудіокнигою та музикою. Володимир відповідає за візуальний стиль проекту UL Classic та є координатором у роботі творчої команди з розробником.

«Для мене це було місцем спраги. У наш час технології та український продукт сходяться разом і народжують цікаві проекти. Ми створюємо перший у світі додаток з українською класичною музикою і хочемо зробити його максимально якісним та доступним», – зізнається Ольшанський.

Робота над додатком почалася у липні. Очікується, що з жовтня UL Classic буде доступний в Apple Store та Google Play Market.

«Такі додатки пишуться зазвичай понад рік. Чотири місяці – це надзвичайно короткий строк, який став можливий, перш за все, завдяки нашому американському партнеру, який має багатий досвід у некомерційних IT проектах, співпрацює з Apple», – каже Володимир Ольшанський.

Як буде влаштовано

В додатку UL Classic можна слухати аудіо в якості 320 кбіт/сек та відео з роздільною якістю 1080 HD. Користувач може обирати музику певного композитора чи слухати настроєві плейлисти. Треки також будуть посортовані за історичним стилем (бароко, класицизм, романтизм, тощо), жанром (інструментальна, вокальна, симфонічна музика).

Записи можна зберігати та переслуховувати у додатку, навіть в режимі офлайн. Проте віднайти скачаний файл у папках телефону просто неможливо, тож від піратів UL Classic буде захищений.

  1 червня — день Івана Довгого: історія, традиції та прикмети свята

Також буде доступний режим switch-to-audio, що дозволяє слухати відео та продовжувати займатися своїми справами. Якщо ж ви маєте вдома великий smart TV, то зможете транслювати на екран відеоконцерт чи аудіоальбом завдяки функції cast.

У додатку не буде платної реклами. Його монетизація буде здійснюватися через систему «донейтів». Фінансування на розробку додатку виділив Український культурний фонд.

Якість

В UL Сlassic зібрані лише професійні записи з дотриманням авторських прав. На кожен твір укладається договір на вільне використання в додатку, зі вказанням всіх копірайтів.

До кінця першого етапу проекту творці зобов’язалися опублікувати у додатку понад 100 аудіо і понад 50 відео близько 20 композиторів.

«Є записи, які здійснила наша концертна агенція за сім років своєї діяльності. Частину нам надали колективи чи виконавці. Ми запрошуємо приєднуватися до проекту сучасних композиторів та виконавців», – каже Іван Остапович.

Повнота та структурованість

За словами Тараса Демка, в українському сегменті інтернету поки що не було ресурсу, де можна отримати докладну та структуровану інформацію про класику зрозумілою мовою.

В UL Classic кожному композиторові присвячено окрему сторінку. На ній можна буде прочитати коротку біографію та дізнатися цікаві факти про творчість. Авторами усіх текстів є членкині Галицького Музичного Товариства, мистецтвознавиці Тереса Мазепа та Любов Кияновська.

Паралельно із додатком поповнюватиметься і медіа-платформа UL Classic. «Додаток буде первісним місцем прослуховування, а сайт стане міні-енциклопедією», – доповнює Тарас Демко.

Особливу увагу творці приділяють структурі, щоб якомога повніше представити кожну епоху.

«Надзвичайно багато нот припадає порохами в архівах чи в рукописах, що зберігаються у родичів. Така ситуація з доробком авангардної композиторки ХХ століття Стефанії Туркевич. Її твори лише зараз вдається оцифровувати та виконувати», – наводить приклад Іван Остапович.

  Facebook, Twitter і Google боротимуться з фейками про коронавірус

На публічній презентації проекту UL Classic, яка запланована на 15 жовтня, відбудеться перше виконання симфонії №1 (1937) Стефанії Туркевич. Наступного дня після отримання запису він з’явиться в додатку.

Без кордонів

UL Classic буде доступним також і англійською. «Ми відкриваємо українську класику світові, благо технології дозволяють долати всі кордони», – пояснює Тарас Демко.

Проект орієнтований, перш за все, на широку аудиторію, яка хоче насолоджуватися якісною музикою. Але й музикантам та мистецтвознавцям також буде цікаво, завпевняють творці.

«Ми отримали листи підтримки від Національної спілки композиторів України, від диригентки Оксани Линів, оперної співачки Зоряни Кушплер, багатьох інших відомих музикантів, які також зацікавлені в створенні цього продукту. Деякі з них працюють за кордоном і зможуть так сказати: “Я з України, дивіться, скільки у нас гарної музики”», – додає Іван Остапович.

Дизайн

Одна з головних ідей проекту – зробити класику привабливою. Відправною точкою став логотип авторства Володимира Ольшанського. В його основі – візуальний стиль Ukrainian Live, розроблений дизайнеркою Львівського органного залу Юлією Пендрак.

«Це легка вуаль, яка ніби прикриває щось дуже цінне, – розповідає Тарас Демко. – Ми деконструювали цей образ, «зняли» вуаль, а під нею – музика, як цифрова хвиля та незамкнені рамки. Це і є філософія UL Classic – українська класика доступна в один клік, після століть історичних викликів вільно звучить, подолавши кордони».

Залишити відповідь