Новини культури України

У Львові відкрили скульптуру сина Моцарта

Сьогодні у Львові урочисто розпочинається 5-ий міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt. До 230-літнього ювілею Франца Ксавера Моцарта (композитора, музичного діяча Львова і натхненника фестивалю) на площі Маланюка встановили його алегоричну скульптуру.
Ініціаторами встановлення скульптури є Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt разом з Міжнародною фундацією Моцартеум у Зальцбурзі (Австрія) та науковим товариством Mozartiana Galicia.
 

«Видатний син Вольфганга Амадея Моцарта жив і творив у Львові майже 30 років, але його ім’я фактично було забуте. 5 років тому ми почали велику справу – заснували фестиваль LvivMozArt. Ми стартували із виконання творів Франца Ксавера Моцарта, потім привезли до Львова оригінальну скрипку Моцарта, згодом почали досліджувати його біографію (і цього року випустимо в друк велику документальну працю про композитора, аналогів якому немає у світі) і зараз відкриваємо його скульптуру. Це унікальна подія, адже Моцарт ніби повертається до рідного йому міста Львова. Ця скульптура – це сучасний погляд на класику, адже мистецтво і музику не можна перетворювати на музейний експонат. Дуже сподіваємось, що ми всіма нашими ініціативами перетворимо Львів на одну з культурних столиць цілого світу та зможемо давати Європі щось таке, про що вони не знають», – розповіла диригентка, арт-директорка та співзасновниця фестивалю LvivMozArt Оксана Линів.

Алегоричну постать Франца Ксавера Моцарта створив інтернаціональний відомий австрійський скульптор Себастьян Швайкерт. Скульптура показує сина Моцарта у символічному диригентському русі, з перебільшеною старовинною бароковою перукою, яка символізує його зв’язок з легендарним батьком, відповідальність перед славою якого він все життя відчував, а також з його дідом Леопольдом, основоположником музичної династії Моцартів. Під перукою чітко проглядається портрет Франца Ксавера Моцарта в типовому образі композитора доби романтизму, що символізує зміну мистецьких епох. Легка танцювальна поза та театральний диригентський жест означають зв’язок Моцарта-молодшого зі Львовом, коли він декілька років поспіль він був капельмейстером, а пізніше – головним диригентом Цісарсько-королівського привілейованого міського театру, а також диригентом та засновником відомого у Львові Товариства св. Цецилії.

Під час відкриття скульптури відбулася світова прем’єра святкової кантати «Меланхолійна кантата на честь львівського Моцарта», написаної сучасним композитором Богданом Сегіним спеціально до події. Ідея твору полягає у накресленні двох особистих сюжетів львівського Моцарта, які тісно переплелись між собою і сформували його як митця та чоловіка. Таємниця стосунків митця з містом, його прихильністю та свободою.
Більше фото з заходу – у фотоматеріалі “Дня”
Павло Паламарчук, “День”, Львів
 

Exit mobile version