Актуальні новини

У селі на Львівщині незвично розфарбували пам’ятник Хмельницькому

У селі Кунин, за 20 км від Жовкви, своєрідно відновили встановлений там у 1966 році пам’ятник Богданові Хмельницькому, розфарбувавши його яскравими кольорами. Оригінальний результат став приводом для жартів і обурення у соцмережах. Як виявилось, це вже другий пам’ятник на території сільської громади, який так оригінально відреставрували.

Встановлений 46 років тому на в’їзді в село пам’ятник гетьману Богданові Хмельницькому виготовлений з залізобетону і залишався однотонним до 29 червня 2021 року, коли Магерівсько-Добросинська сільська рада, до якої входить село Кунин, опублікувала у Facebook фото пам’ятника після реставрації. «Ще одну пам’ятку архітектури, а саме пам’ятник Богданові Хмельницькому, що в Кунині, відреставрувала громадська організація “Твори добро+”. І це лише початок їхньої роботи в Добросинсько-Магерівській громаді», – похвалились у сільраді.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1521676 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1521676{ margin: 0!important; } }

Судячи з опублікованих фото, раніше від пам’ятника відкололись кілька незначних фрагментів, також був надщерблений постамент. Роботи з реставрації провела ГО «Твори добро+», про що свідчить великий логотип на постаменті. Прикметно, що це єдиний напис на постаменті – очевидно, автори реставрації впевнені, що Хмельницького і так усі впізнають.

Найцікавіше, що після відновлення пам’ятник став кольоровим: малиновий жупан, коричнева накидка з малиновою ж підкладкою, червоно-коричнева шапка, темно-сірі шаровари і жовта гетьманська булава за поясом.

//



Незвичний вигляд пам’ятника у Кунині очікувано викликав критичну реакцію і став приводом для жартів.

У соцмережах жартують над ремонтом пам’ятника у Кунині

За даними YouControl, засновниками ГО «Твори Добро+» є мешканець міста Комарно Іван Іваницький та мешканець Жовківського району Володимир Горбань. Іван Іваницький розповів ZAXID.NET, що члени громадської організації не є реставраторами, а просто вирішили відновити пам’ятник, який руйнувався.

  Дочка Бейонсе впевнено йде по стопах батьків — дівчинка завоювала свою першу Греммі в 9 років

«Це не реставрація. Якщо ми будемо використовувати таке слово як реставрація, до нас будуть звертатися люди, які відповідають за архітектуру. Ми просто побачили цей пам’ятник, який був у аварійному стані і вже починав хилитися. Ми зробили огляд, визначили, які потрібно матеріали, і відреставрувати його власними силами: так, як могли і вміли», – розповів Іван Іваницький.

За його словами, ремонт пам’ятника члени ГО «Твори Добро+» провели власними силами і витратили на нього близько 7000 грн.

«Всередині була цегляна основа, вона вся затекла. Ми її розібрали і зробили бетонний каркас. Після цього пошпаклювали, помалювали основу і відчистили пам’ятник від бруду, гнізд птахів та бджіл. Зверху фасад відремонтували цементово-гіпсовим розчином. Після цього ми його поґрунтували, посадили на клей і помалювали. Також почистили, викосили всю ділянку біля нього, облаштувати рови, щоб сходила вода», – описує проведені роботи Іван Іваницький.

Рішення зробити пам’ятник кольоровим він пояснює бажанням відтворити історичну зовнішність Богдана Хмельницького.

«Богдан Хмельницький вдягався у такий колір – ми знайшли багато фотографій і зробили його таким, яким його показують митці та історія. Ми вибрали такі кольори, щоб підкреслити, що це козак, отаман і для того, щоб привернути до нього увагу. Ми робили це не для когось і не для того, щоб пропіарити себе. Ми займаємось цим за власні кошти, і ці речі ми робимо так, як бачить ідеологія нашої громадської організації. Ми хочемо відреставровувати те, до чого іншим людям немає діла. Це не перша наша робота і не остання. Так що ми були готові до того, що люди сприймуть це двосторонньо», – каже Іван Іваницький.

  Віра Брежнєва опублікувала фото з чоловіком та донькою з відпочинку в Італії і здається, попри плітки, у них все прекрасно

Члени ГО «Твори Добро+» схожим чином уже відреставрували пам’ятник жінці-трудівниці у селі В’язова колишнього Жовківського (нині Львівського) району. Іван Іваницький надав редакції ZAXID.NET фотографії цього пам’ятника після проведення робіт.

Радянський пам’ятник жінці-трудівниці у селі В’язове розфарбували у патріотичні кольори та орнамент (фото ГО “Твори Добро+”)

Варто зауважити, що у селі Кунин, де мешкає менше 700 людей, є два пам’ятники Богданові Хмельницькому – ще один, з мармурової крихти, встановили у 1966 році. За однією із версій істориків гетьман може походити з Жовкви, бо його батько служив при дворі гетьмана Станіслава Жолкєвського.

Між іншим, світовій культурі відомі серйозні випадки колорування пам’ятників та скульптур. У жовтні 2018 року журнал New Yorker опублікував статтю, де вказано, що древня римська і грецька скульптура, яку ми звикли бачили лише у білому кольорі, насправді часто бувала розмальованою. Однак упродовж десятиліть фарба руйнувалась і тому зараз більшість античних скульптур є білими. Деякі митці та археологи намагаються відтворити історичну колористику гіпсових скульптур.

Іноді розмальовують яскравими фарбами конфліктні пам’ятники. Наприклад, суперечливий пам’ятник радянській армії у Софії кілька разів ставав майданчиком для творчості вуличних художників. Спочатку його розмалювали у рожевий колір, а потім солдатів перетворили у героїв коміксів.

Залишити відповідь