Актуальні новини

У Вінниці відкрилася виставка політичної сатири

Відомий вінницький художник Олександр Нікітюк презентував виставку політичної карикатури. Експозицію під назвою «Капрічос 2022» розгорнули в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Вона представляє 38 графічних робіт, виконаних у жанрі гротескної політичної сатири. Хоча сам митець відомий концептуальними проектами у напрямі conterporari art. Однак нинішня війна змусила його звернутися до такого незвичного для нього жанру.

За словами завідувачки відділу виставкової роботи музею Тетяни Журунової, назва проєкту посилається на шедевр світового мистецтва – серію гравюр 1796-1797 рр. «Los Caprichos» (у перекладі «капризи, примхи») іспанського художника Франсіско Гойї, у яких він висміює державні установи, безглузді звички і облудні уявлення тогочасного суспільства.

«Ідея серії «Капричос», створених у техніці графічного олівця і акварелі, полягає у висміюванні мистецькими засобами намагань держави-агресора збройного захоплення території України, критикує її гібридну збочену ідеологію, наголошує на нелюдській природі її військових злочинів. Деякі роботи зачіпають й міжнародний вплив і реакції різних держав і світових організацій на перебіг гуманітарної кризи у зв’язку з війною в Україні. Митець створив низку блискучих шаржованих портретів, яскравих символічних образів, глибоких за змістом метафор, які отримали значне поширення мережею фейсбук. Іноді тематичні ідеї для гротескної сатири підказують підписувачі, але переважно вони виникають безпосередньо з новинної стрічки», – розповідає Тетяна Журунова.

За місяць художник написав 30 карикатур. На них різні сюжети: за мотивами оповідання Тургенєва «Муму» зображений міністр оборони росії шойгу, який за наказом топить солдата. Путіна художник зобразив у образах паразита та збоченця – самозакоханого та хворого. На одній з робіт псевдопрезидент білорусі лукашенко, як черв’як у картоплі. На іншій голова скабєєвої, яка вилізла з унітаза. А міністру закордонних справ росії лаврову й голосу кремля пєскову художник взагалі по-мистецькому зробив «хірургічні втручання»: одному провів трепанацію черепа й показав, що всередині сеча, а другому – зовсім відірвав голову, з якої посипався пісок. Обіграв у карикатурах Олександр Нікітюк і відому літеру Z і вислів путіна «нравится, не нравится». На тій роботі деспот путін лупить по сідницях російську «красавицю».

  Кеті Перрі та Орландо Блум стали батьками: перші фото довгоочікуваної дитини

«Першою роботою було «Ні! Війні!». Мені хотілося кричати, щоб зупинити це божевілля. У верхній частині зображені цифри – 21 століття, що означає технологічний процес, розвиток, цивілізацію, а нижня частина – це середньовіччя, тобто те, що вчиняють окупанти на нашій землі, – каже Олександр Нікітюк. – Після ракетних обстрілів я вирішили документувати події візуально, але потім подумав, що оскільки ми в тилу і перебуваємо у відносній безпеці, бо мусимо спокійно осмислювати те, що відбувається в країні, і рефлексувати так, щоб про наш біль дізнався світ. Тоді виникла ідея зайнятися сатиричною карикатурою, хоча я раніше нічого такого не робив».

Виставку політичної карикатури Олександра Нікітюка під назвою «Капрічос 2022» вінничани та гості міста зможуть відвідувати до 8 травня.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото авторки

Залишити відповідь