У Львові триває робота над масштабним музичним проектом «Ковчег Україна». За підтримки Українського культурного фонду організатори обіцяють поєднати десять століть української музики в одному концерті. На одній сцені поєднаються традиційна та класична музика, мультимедійні інсталяції, настільні та інтерактивні ігри тощо.
Ініціаторками проєкту «Ковчег Україна: музика» є диригентка Оксани Линів та культурна менеджерка Ярина Винницька.
«Нам потрібно насамперед навчитися любити себе, а щоб любити себе, потрібно себе знати. Тож для мене цей проект є насамперед способом самопізнання, адже не можна любити те, чого не знаєш», – розповіла Ярина Винницька.
Ярина Винницька
У концерті прозвучать твори найкращих українських композиторів – від Миколи Лисенка та Бориса Лятошинського до Мирослава Скорика та Валентина Сильвестрова. Звучатимуть народні пісні, духовні співи, хіти «ДахиБрахи» з симфонічним оркестром, втрачені та відновлені твори Василя Барвінського, які спробують заграти так, як їх задумав композитор. У програмі також зазвучить академічний твір Володимира Івасюка.
«Україна ще не усвідомила, що втратила не тільки генія естрадної музики, а й великого класичного композитора», – вважає музична керівниця проекту, диригентка Оксана Линів.
«Ковчег Україна: музика» – це один симфонічний оркестр, 2 хори, 18 солістів
У проекті беруть участь «ДахаБраха», «Хорея Козацька», «Курбаси», Уляна Горбачевська, Молодіжний симфонічний оркестр України, хорова капела «Дударик», Київський дівочий хор ім. Миколи Лисенка. Також особливою гостею проекту стане 85-річна співачка з Полісся Домініка Чекун.
Режисер-постановник – лауреат Шевченківської премії, акто ртеатру імені Леся Курбаса Андрій Водичев.
Оксана Линів
Однією з родзинок проекту є співпраця письменника Сергія Жадана та гурту «ДахаБраха», які спільно виконають написаний спеціально для концерту твір.
«Сміливо можемо говорити, що ми є у складі цього величезного колективу. Для нас це виклик. Дуже важливо нам, українцям, навчитися робити великі проекти та працювати у коменді. Навчитись жертвувати своїми амбіціями заради спільної справи», – вважає учасник гурту Марко Галаневич, який наголошує на важливості та масштабності проекту.
«Це концерт-колаж, що має перезавантажити “музичні архіви” і зробити їх цікавими сучасному слухачеві»
«Мені дуже подобається сам образ ковчегу. Він дуже гарний, глибокий, а головне – атуальний. Для мене ковчег не є апокаліптичним образом. Це скоріше початок подорожі, метафора віднайдення себе, свого місця у цьому світі та своєї території», – говорить Сергій Жадан. Він переконаний, що цей проект дозволить віднайти зв’язки між різними поколіннями та регіонами України.
«Це концерт-колаж, що має перезавантажити “музичні архіви” і зробити їх цікавими сучасному слухачеві. Концерт-хрестоматія, що відкриє світові непізнану або відому лише вузькому колу спеціалістів колосальну музичну спадщину України. Цей сміливий експеримент має шанс стати музичною візитівкою країни», – вважають організатори.
Марко Галаневич
Загалом «Ковчег Україна: музика» – це 37 найкращих творів із української музичної спадщини, один симфонічний оркестр, 2 хори, 18 солістів, 5 режисерів, 9 дизайнерів. Це 30 тон сценічних конструкцій та LED-екран площею 42 м2.
Онлайн-презентація проекту відбудеться 24 жовтня.
Сергій Жадан
24 грудня відбудеться прем’єра концерту «Ковчег: різдво», де за одним столом зберуться усі учасники концерту і представлять різдвяні шедеври української музичної спадщини – архаїчні колядки, різдвяні ірмоси, барокові канти і, звісно, «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича та Івана Небесного. А 24 серпня 2021 року заплановано великий живий концерт на Софіївській площі у Києві до 30-річчя Незалежності України.
«Останнє святкування Дня Незалежності у Києві було найбільшою ганьбою за державу, яку мені доводилось переживати. Тому я тут попри пандемію та інші ризики. 30-річчя Незалежності має пройти на зовсім іншому рівні», – говорить Оксана Линів.
Далі на проект чекає турне концерту Україною та музичними сценами світу.
Фото Катерини Сліпченко