Культура

У Львові виставили графіку шістдесятника Богдана Сороки, за яку КДБ переслідувало художника

У львівській галереї «Зелена канапа» відкрили виставку графіки Богдана Сороки. Демонструють його ілюстрації до віршів Ігоря Калинця «Відчинення вертепу», за яку поет і художник зазнали гонінь. Також уперше оприлюднили останню серію творів Богдана Сороки «Ангели і музика».

Під приціл КДБ Богдан Сорока потрапив у 1969 році. У той час у Лондоні вийшла збірка віршів Ігоря Калинця «Відчинення вертепу» з чорно-білими графічними ілюстраціями Богдана Сороки. Калинець отримав 9 років ув’язнення, а проти Сороки відкрили кримінальну справу і на ціле десятиліття заборонили брати участь у виставках.

Про ті часи згадує побратим митця, художник Володимир Риботицький: «Це найгірше, що може бути для митця: співаку не дайте співати, артиста не випустіть на сцену і робіт митця не покажіть на виставці. Очевидно, того не було, тому ми між собою спілкувалися у майстернях, ходили один до одного», – згадує Володимир Риботицький.

У роки гонінь Богдан Сорока все ж таємно творив лінорити.

«Він собі працював тихенько за столом. Художник може ховати свої твори в шухляду. Так і пережили ті тяжкі часи. А в кінці життя десь зізнався, що все, що він мав сказати у своїй творчості, він сказав», – згадує дружина художника Любов Сорока.

На виставці демонструють ретроспективу усіх періодів творчості художника: гучні ілюстрації до поезії Ігоря Калинця, його козацьку серію і аж до останнього циклу «Ангели та музика», яку він хотів сам презентувати у цій галереї, але не встиг, бо помер у 2015 році.

«У 2014 році він мені її показував при зустрічі і казав, що закінчить її і ми зробимо виставку. І це зараз дуже велике щастя, що ми все ж втілили його задум. Я думаю, що він у вищих світах спостерігає і тішиться, що виставка таки відбулася», – додає кураторка виставки Олеся Домарадзька.

  У Львівській філармонії відбудеться ювілейний концерт Віктора Камінського

Побачити твори класика української графіки Богдана Сороки у галереї «Зелена канапа» можна до 20 жовтня. Вхід – вільний.

Залишити відповідь