Хрестовий похід відміняється

04647
Хрестовий похід відміняється

Історія цілком серйозна та в міру небезпечна, принаймні хтось із нас міг би не так легко її пережити, як Жадан. Утім, закінчилася вона потішно.

Починалося це так. Письменник Сергій Жадан приїхав до Мінська на міжнародний літературний фестиваль. Фестиваль складається з літературних дискусій, читань та музичних номерів. Тобто нічого кримінального там бути не може – точно знаю, бо сама брала в ньому участь минулого року.

Утім, на самому фестивалі ми помічали дивного чоловіка в цивільному, який за нами «приглядав». Звісно, якби не білоруські колеги, я би на нього не звернула уваги, адже до подібної практики українці незвичні. Можливо, такі люди відвідували літературні події й цього року. Однак Жадана арештували не на фестивалі, а в час доби, коли людина найбільш вразлива, – вночі, в готельному номері, можна сказати, даремно знятому організаторами фесту.

«Близько другої ночі до мене в готельний номер нагрянув міліцейський патруль – серйозний і зосереджений, – написав Жадан на офіційній сторінці у Фейсбуку. – Нічого не пояснюючи, доправили до відділення, почали пробивати по базі, нічого не знайшли. Задзвонили до “КГБ”. Там їм порадили їхати до іншого відділення, Ленінського. У Ленінському знову пробивали по базі, врешті пояснили – виявляється, мені ще 2015-ого заборонено в’їзд на територію РФ (яка прикрість) із формулюванням “за причастность к террористической деятельности”.

Оскільки Білорусь та Казахстан перебувають із РФ в одній візовій зоні (не пощастило), то заборона автоматично переходить і до Білорусі з Казахстаном. І якщо неможливість потрапити в Казахстан я ще якось переживу, то за Білорусь прикро. Ночувати довелось у камері. На ранок довго писали пояснювальні, розпитували про тероризм. Зрештою, поставили штамп про заборону в’їзду до Білорусі на невизначений термін.

І ось що я думаю. Дорогі друзі з МЗС та Посольства України в Білорусі, це ж неправильно, коли українських поетів арештовують без пояснення й тримають у камері без причини? Правильно ж? Може, якось відреагуєте? Давайте, скажімо, розірвемо з ними дипломатичні стосунки. Або оголосимо їм хрестовий похід».

Під час перебування у відділенні міліції Жадан просив про телефонний дзвінок до Посольства України, проте йому відмовили в цьому. Також ніхто не звертав уваги на те, що він український письменник, який приїхав на міжнародний літературний фестиваль.

На думку віце-спікера Верховної Ради, представника України в гуманітарній підгрупі для переговорів у Мінську Ірини Геращенко, завдяки формуванню «санкційних списків», ФСБ Росії створює умови для погіршення українсько-білоруських дипломатичних стосунків. «У санкційному списку, сформованому ФСБ, – сотні українських політиків, громадських діячів, активістів, яким заборонено в’їзд до Росії та паралельно, бо ж це єдиний простір, у Білорусь», – написала Геращенко на своїй сторінці у Фейсбуку.

Жадана мали депортувати в Україну вечірнім потягом з Мінська. І він закликав усіх небайдужих прийти на вокзал, щоби провести його. Але й цю акцію довелося скасувати, бо завдяки втручанню української сторони Жадану анулювали заборону в’їзду до Білорусі. Утім, він все одно виїхав із Мінська до Києва в ніч на 12 лютого. Працівники Посольства України в Білорусі супроводжували письменника в аеропорт і до перетину кордону.

Сам Жадан написав у Фейсбуку: «Друзі, ну що – хрестовий похід відміняється! Здоровий глузд і почуття гідності перемагають все, що було написане в путінських темниках. Дуже тішусь можливості далі відвідувати Білорусь і поглиблювати українсько-білоруські культурні зв'язки.

Дуже дякую українському МЗС та особисто Павлу Клімкіну за оперативність та наполегливість. Дуже дякую послу України в Білорусі та всій команді українських дипломатів у Мінську за підтримку та принциповість. Дуже дякую білоруському МЗС за готовність іти назустріч. Дякую Ірині Геращенко за допомогу. Дякую білоруським колегам-письменникам за чітку й відверту позицію. Дякую всім вам – дорогі українці та білоруси. Побачимось у травні в Мінську на концерті. Слава Україні! Живе Білорусь!»

У такий спосіб білоруська міліція доклалася до промоції й так добре відомого українського письменника. До рядка в його біографії про побиття на харківському Євромайдані додався рядок про затримання в Мінську та звинувачення у «причетності до терористичної діяльності». Усе це схоже на те, що відбувалося в 1930-их роках на території Радянського Союзу, тільки тоді за таке звинувачення розстрілювали.

Як добре, що Україна врешті опинилася поза територією країн, які працюють за моделлю паноптикуму, за моделлю ідеальної тюрми, коли один стражник може спостерігати за всіма ув’язненими, тобто за нами, ув’язненими в цій або іншій державі. А, може, це лише ілюзія, адже чим досконаліший паноптикум, тим більш невидимий спостерігач.

Любов ЯКИМЧУКПопередня публікація розділу Брати Капранови представили новий роман у Луцьку
Наступна публікація розділу Сергій Жадан завершив новий роман

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар