У цей день категорично заборонено лаятися і лихословити, займатися рукоділлям і працювати по дому.

26 жовтня відповідно до православних канонів покладається поставити свічку біля ікони Іверської Богородиці. Вважається, що цей святий лик оберігає будинок від пожежі і поганих напастей. Також шанують пам’ять святих Карпа і Агафодора (Агафона), інформує Ukr.Media.

Життя святих Карпа і Агафона

Єпископ Фіатирський Карп відрізнявся благими справами і істиною вірою. Відмовившись покладати дари язичницьким богам за часів боротьби з християнством, він був підданий тортурам, після чого страчений. Разом з ним був жорстоко вбитий і його слуга Агафадор, а також святий Папіла, які також вірили в Христа. Пам’ять їх шанують 26 жовтня.

Про ікону Іверської Божої Матері

Ікона Іверської Божої Матері отримала таку назву завдяки своєму чудовому набуттю ченцями в Іверському чоловічому монастирі на святій горі Афоні. Існує переказ, нібито автором її являється сам апостол Лука. Перша історична згадка про цю ікону датується дев’ятим століттям нашої ери. У той час хранителем цієї православної святині була якась вдова жінка, що прославилася своєю чеснотою.

У період правління імператора Феофіла, прихильника іконоборчої єресі, багато зображень з ликами святих піддавалися знищенню. Воїни, послані для виконання цієї богопротивної місії, увірвалися в будинок до охоронниці, і один з них ударом спису завдав укол в образ. З порізу стала сочитися кров. Вдова підкупила воїнів, щоб вони не чіпали святого образу до ранку. Коли воїни зникли, вдова разом зі своїм сином пішли до моря і поклали ікону на водну гладь.

Морські хвилі віднесли ікону до підніжжя Афона. Братство Іверського монастиря спостерігало кілька днів незвичайне явище. Вогонь палав до самого неба на тому самому місці, де ікона плавала в морі. Настоятель монастиря направив ченців до берега моря, щоб зрозуміти на що вказує це чудо. Прийшовши до моря, ченці виявили ікону. У монастирі ченцю святому Гавриїлу Грузіну уві сні явилася Божа Матір і повеліла йому внести ікону в монастир. На ранок після молебню Гавриїл пішов пішки по морю і забрав ікону в монастир.

  Вся правда про ікони в хаті

Однак на наступний день ікона невідомим чином опинилася над брамою монастиря. Скільки б монахи не намагалися віднести ікону в обитель, образ завжди повертався на попереднє місце. Уві сні до Гавриїла знову з’явилася Богородиця і роз’яснила, що вона бажає виконувати роль берегині монастиря. Так Іверська ікона була знайдена над брамою монастиря. 26 жовтня — день Іверської ікони Пресвятої Богородиці. Відомо незліченну кількість фактів, що підтверджують чудодійність цієї ікони.

Народні традиції на день Іверської ікони Пресвятої Богородиці

26 жовтня після церковної служби необхідно було піти всією сім’єю в баню. Паритися потрібно було віником, настояним в настої зі збору цілющих трав. Вважалося, що якщо паритися таким віником, то всі недуги будуть обходити стороною.

Обов’язково парили хворих з неврологічною симптоматикою. В ті часи джерелом епілепсії та інших розладів називали від лукавого, вигнати якого було можна за допомогою цілющої сили віника і допомоги банного духу.

Православні 26 жовтня ходили в храм і просили заступництва у Іверської Богоматері. Вона допомагала в побутових справах, також на її допомогу покладали особливі надії в плані майбутнього врожаю.

Народні прикмети 26 жовтня

  • Згідно з народними прикметами цього дня слід стежити за поведінкою птахів. Так, якщо півень кричав вдень або ввечері, то незабаром слід чекати зміни погодних явищ. Якщо ж півні проспівали рано вранці, значить, день обіцяв бути теплим і без опадів.
  • Якщо по небу в цей день пливли хмари з півдня, то незабаром слід чекати дощів. Якщо ж сонце проглядало з-за хмар, значить незабаром буде похмуро.