Чим більше подарунків людина подарує незнайомим людям в цей день, тим більше щастя її чекає.

Іван Милостивий — подія, яку щороку 25 листопада православні люди відзначають як церковне свято. Його ще по-іншому називають Іван або Іоанн Сніговий. І ця назва дана не просто так. Пов’язана вона з рясними і частими снігопадами в цей період року. Свято досі зберегло величезну кількість традицій у людей. А також з ним пов’язано дуже багато народних прикмет, які актуальні і на сьогодні, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Коріння цього свята йдуть на Кіпр в VI століття. Іоанн — син князя Епіфанія, який був губернатором острова, дуже рано втратив свою сім’ю — дружину і дітей. Після цього вирішив присвятити своє життя служінню і допомозі бідним людям. Вів аскетичний спосіб життя.

Не будучи наближеним до церковного стану, Іоанн все одно здобув повагу і шану у простого народу і був обраний ним в патріархи. Відразу ж по обранню він з ще більшою турботою і завзяттям почав допомагати нужденним. Він перерахував всіх бідняків свого міста (а їх виявилося небагато-чимало близько семи тисяч чоловік) і розділив між ними все своє майно і заощадження. Тричі на тиждень протягом майже всього життя він надавав допомогу немічним у місцевій лікарні. А два дні на тиждень присвячував особистому прийому тих, хто потребував допомоги або, хто просто хотів, щоб його вислухали. Іоанн не відмовив жодній людині, хто б до нього не звернувся. Залишок життя він продовжував активно допомагати всім нужденним. Його будинок був постійним притулком для всіх, кому нікуди було піти. За всі ці благі справи Іоанн отримав в народі ім’я “милостивий”.

  Оркестр «INSO-Львів» презентує бродвейські мюзикли на новій локації

Традиції та обряди

Найбільш відомим обрядом на цей день відомий — ритуал дарування подарунків. Вважається хорошим знаком в цей день як отримати подарунок, так і обдарувати ним кого-небудь. Вважалося чим більше подарунків людина подарує незнайомим людям, тим більше щастя її чекає в наступному році. Не даремно в народі свято ще називається “День подарунків”.

Жінки присвячують цей день молитвам про гарну долю своїм дітям.

У селах і серед православних це свято вважається закінченням “весільного циклу”. Наступний почнеться тільки під Різдво. Тому в цей період влаштовувалося дуже багато весільних урочистостей. Женихи або наречені, що залишилися без пари — чекають в такому разі до приходу Масляної.

Прикмети

Прикмети здебільшого в цей день були пов’язані саме з погодою.

  • Весна настане пізня, якщо на це свято випаде сніг.
  • Люди дивилися на погоду в цей день. Вважалося, що яка погода на Іванів день, така і буде в грудні.
  • Дощ 25-го листопада означав, що до Нового року буде тепло, але дуже сиро.
  • Якщо хмари йшли низько, то це до холодів. Хмари “пливуть” не за вітром — до рясного снігопаду.
  • З ранку іній, значить ввечері буде холодно.
  • Якщо, навпаки, в цей день не вдарили морози і холоди, то згідно з прикметами весна буде ранньою і теплою.
  • Швидка поява золи в грубці при спалюванні дров віщувала настання теплої погоди. Якщо ж дрова тріщали і хрустіли при згорянні, то слід було готуватися до настання морозної погоди.

Існують і інші народні прикмети:

  • У заміжніх жінок популярна була прикмета, що якщо в цей день чоловіка горіхами пригостити, то він буде ласкавий і поступливий.
  • У незаміжніх дівчат вважалося, що якщо до дня Івана не знайшли вони пару собі, то доведеться їм чекати своє щастя до весни і заздрити більш щасливим подругам.
  • За повір’ями вважається, що людина, народжена в цей день буде доброю, ласкавою і милостивою стосовно інших.
  Журналістові Коцабі продовжили термін перебування під вартою до 6 червня