10 червня — Микита Гусятник: історія, традиції та прикмети свята. Пологи в цей день будуть легкими, а малюк, який з'явиться на світ, і його мама – здоровими.

Микита Гусятник — церковне свято, що стало народним. Відзначають його 10 червня або ж 28 травня за старим стилем. Є й інші назви, якими називають цей день — день великомученика Преподобного Микити Халкідонського. У народі вважають, що Микита є покровителем свійської птиці, тому всіляко намагаються задобрити святого в день пам’яті, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Жив Святий Микита в Халкідонії в ІХ столітті. Він був добрим і милосердним, допомагав бідним, захищав слабких. За його добрі справи призначили Халкідонським єпископом. У той час розгорталася боротьба проти ікон. Єпископ не міг залишатися осторонь і став на захист скривджених. Він робив все, щоб викрити Атанаріха і його прихильників. Так як правитель зрозумів, що Микита не заспокоїться, і далі буде стояти на своєму — наказав катувати його. Незважаючи на жахливі знущання, єпископ не зміг відмовитися від віри.

Вирок був остаточним — спалити, але сталося немислиме, тіло не обгоріло. Мощі перемістили до Константинополя.

Традиції та обряди

У народі існує повір’я, що Микита Халкідонський є покровителем маленьких гусенят. Захищає їх від різних небезпек, хижаків і диких звірів. Люди просили у нього захисту, замовляли в церкві молебень на його честь. Після цього гусенят виганяли на свіжу траву. Основною їжею в цей день для домашньої птиці вважалася спеціально зварена каша зі святої води і пшона. Також додавали дрібно нарізані варені яйця. Люди вірили в те, що після прийому такого корму птах буде швидше рости і до Різдва можна отримати хороший прибуток.

У цей день багато традицій і обрядів, яких обов’язково варто дотримуватися. Наші предки дуже вірили в це і робили все можливе, щоб дотримуватися їх. Варто поговорити про них більш детально.

  • У цей день прийнято вибирати ріпу і зрізати бадилля. Саме цей продукт завжди був на столі в кожному будинку — варена, парена, робили квас і пекли пироги.
  • Стригли овець, щоб на зиму в них виросла ще більша шерсть.
  • Люди намагалися ввечері не виходити з дому, особливо в поле. Вважали, що там мешкають злі духи і вони здатні відвести дітей з дому або погубити працюючого пізно ввечері.
  • Якщо дитина страждала безсонням, то батьки проводили спеціальний обряд, щоб позбутися від цього. Суть полягала в тому, щоб винести дитину на світанок і прочитати змову. Важливим моментом було повернення додому — тільки спиною вперед.
  • Вагітних жінок відправляли в поле подивитися на пшеницю. Вважали, що в такому разі пологи будуть легкими і швидкими, а дитина — міцною і здоровою.
  Співачка Ірина Білик поділилася стильними сімейними кадрами

Прикмети

Історично склалося, що предки довіряли прикметам. Вони передавали їх з покоління в покоління. Навіть якщо хтось в них не вірить, все одно слід ознайомитися з наступним списком:

  • Якщо ввечері туман — вночі потрібно чекати дощ;
  • Журавель у криниці скріпить — потрібно чекати зміни погоди;
  • Народилися на Микиту — доживете до глибокої старості. Цим людям необхідно завжди носити з собою корал;
  • Якщо в ніч на Гусятника багато роси — урожай хліба буде хорошим;
  • Немає вітру протягом дня — все посаджене в землю дасть багатий урожай.

Також в цей час необхідно проводити садові та городні роботи — найсприятливіший час. Не варто забувати доглянути за самими птахами — прибрати в них, провести профілактику і зробити невеликий ремонт в курнику.