5 липня — Улянин день: історія, традиції та прикмети свята. Вважалося, що це найсприятливіший період для чищення колодязів.

Улянин день — народне свято, яке припадає на середину літа — п’яте липня. Церква вшановує пам’ять Галактіона і його сім’ї, які прийняли мученицьку смерть від язичників. У слов’янській мові немає імен, схожих на найменування святих. Тому для свята підібрали схоже за звучанням з Іуліанією ім’я — Уляна, інформує Ukr.Media.

У цей день церква також відзначає заслуги Євсевія Самосатського, що мав вищий ступінь священства — єпископське звання. Тому часто 5 липня називають Євсєєвим днем.

Історія свята

Воно назване на честь християн, які прийняли мученицьку смерть від язичників за свою віру. Про Галактіона і його сім’ю — дружину Іуліанію і сина Сатурніна, відомо дуже мало. Фактично вся інформація обмежується невеликим записом у збірнику грецького автора, присвяченому життю святих. Відомо, що Галактіон і його сім’я сповідували християнство, за що зазнали переслідування. Зрештою всю сім’ю стратили — дружину втопили, а батька і сина спалили живцем.

Традиції та обряди

У свято традиційно зустрічаються закохані. Напередодні відзначають день Уляна. Згідно з переказами, він повинен був зустрітися з коханою дівчиною, але вона, сидячи біля річки, забула про побачення. Молодий чоловік шукав Уляну в лісі і на луках, але не знайшов. На наступний день, 5 липня дівчина сама відшукала коханого.

У святковий день існує традиція збирати купальницю (в народі її називають котячою дрімотою). Вона використовується для заварювання віників для лазні, які від цієї процедури набувають чудодійного ефекту.

Також в цей день прийнято займатися чищенням колодязів. У народі запевняють, що від цього вода в них набуває цілющої сили і стає кришталево чистою.

Незважаючи на свято, селяни активно працювали в цей день. Особливо плідною була робота на землі — вважалося, що обробка городу забезпечить хороший урожай. Крім того, вітався сінокіс.

  Євген Кот та Наталія Татаринцева відсвяткували річницю весілля на одному із райських островів

На Уляну в деяких регіонах сіяли ріпу. У народі побутувало повір’я: якщо зробити це до свята Петра, то буде хороший урожай.

Більшість селян присвячували 5 липня роботі на землі. Якщо літо було погоже, то можна було ще раз посіяти редис. Цей день ідеально підходив для обробки пагонів троянд. Після цього вони дуже пишно розросталися і до самих холодів радували господарів яскравими квітами.

Людям, народженим в цей день, протегує ялина і сосна. Якщо в них трапиться неприємність, то завжди можна звернутися за допомогою до свого дерева. Для цього потрібно було піти в ліс, знайти відповідне дерево і обхопити його руками. Досить трохи так постояти і порушений спокій буде відновлено.

Прикмети

  • Народні прикмети свідчать, що наявність опадів в цей день забезпечить щедрий урожай.
  • Рясна роса напередодні свята віщує гарну погоду на наступний день.
  • Наявність вологи на каміні — до рясного дощу.
  • Якщо в зоряному небі добре видно місяць, то урожай буде багатим.
  • Спекотна погода на свято обіцяє пізню зиму-морози почнуться в другій половині грудня.
  • Велика кількість комарів говорить про ясну погоду в найближчі після свята дні.
  • Якщо птах борсається в пилу або сидить на одному місці, нахохлившись, то наступні кілька днів погода зіпсується.
  • Хороше клювання — провісник відмінного врожаю.
  • Сон, що приснився напередодні свята, не збудеться. Але якщо під час денного відпочинку будуть показані певні події, то потрібно чекати їх втілення в найближчий час.
  • Згідно з прикметами, 5 липня не надто підходить для прийняття доленосних рішень. У цей день бажано утриматися від вирішення глобальних питань.