День Тимофія відзначається по традиції 4 лютого. За церковним календарем, в цей день згадували історію православного святого Апостола від 70-ти, єпископа Тимофія. У народі цей день прозвали Тимофій-напівзимник. Початок лютого наповнений очікуванням масляної. Скоро настане тепла весна. Розтануть сніги. Прийде час посіву врожаю. Вся християнська Русь жила цими подіями. У народі вміли радіти. Хоч життя завжди важко і жорстоко поводилося з простими людьми, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Тимофій — улюблений учень апостола Павла. За життєписом, він народився на світ в 17-му році нашої ери і покинув світ в 97-му. Майбутній апостол народився у родині язичників в місті Лістру.

У ті часи християнство тільки зароджувалося. Мало хто знав про існування такої релігії. Після розп’яття і воскресіння Ісуса Христа, його апостоли почали нести звістку про воскресіння, про Бога і хрестити людей в різних містах Палестини та Ізраїлю. А також в інших країнах.

Через місто Лістру пролягав шлях апостолів Павла і Варнави. За час їх перебування в місті, вони зцілювали хворих, мирили ворогуючих. Завдяки чудесам, вони звернули в християнство багатьох язичників, у тому числі і мати Тимофія.

Вона з радістю запросила подорожніх пожити у неї. Набратися сил перед нелегкою, але праведною дорогою людей, що носять світло істини в душі людей.

Павло побачив у лагідному юнакові Божу благодать і навчив християнській вірі. Тимофій вивчив Святе Письмо і прекрасно знав багато наук. Через деякий час Павла побили камінням за віру і йому довелося покинути Лістру. Про це місцевий люд Юдеї намовили. Ледве вижив того дня Павло.

Зумів він повернутися тільки через кілька років і був щасливий бачити Тимофія. Зміцнілий, прекрасно освічений юнак став супутником Павла в його нелегкому шляху. Довго проповідували Павло і Тимофій. Були в Італії, в Іспанії, Македонії, Коринфі. Після прибуття в Ефес, християни розлучилися. Трохи пізніше Павло призначив Тимофія єпископом церкви в Ефесі.

  СБУ помилково внесла українського актора до «чорного списку»

Коли проходило чергове язичницьке свято, Тимофій спробував напоумити народ, вказуючи їм на шлях православ’я, проповідував Слово Боже. Але язичники тільки розлютилися на нього за це, і ідолопоклонники забили святого мученика камінням. Помер апостол від 70 — ти Тимофій єпископ церкви в Ефесі, мученицькою смертю у віці 80 років.

Йшов 97 рік нашої ери. Після прийняття християнства як єдиної релігії на території Римської імперії, і проведення Першого Вселенського собору в 325 році нашої ери, імператор Констанція Другий повелів перенести мощі святого в храм Константинополя. Зрештою, Тимофій знайшов упокій між мощами святого апостола праведника Андрія Первозванного, який проповідував християнство на території Русі і написав частину Євангелія Луки.

Традиції та обряди

За старими традиціями вважається, що до дня Тимофія зима пройшла більшу половину свого терміну. Тому і звуть це свято днем “Тимофія-напівзимника”. Сильні морози характерні для цього дня, зима ніби прощається з людьми, в останній раз обдаровуючи їх своїми холодами. Ці морози отримали ім’я Тимофіївські. За кілька днів Тимофіївські морози сходили нанівець, залишаючи тільки приємну бадьорість і рум’янець на щоках юних дівчат.

Важливим заняттям дня була перевірка запасів, що залишилися, домашні клопоти. Підготовка до посівного сезону йшла повним ходом. Вважали, скільки ще потрібно корму домашній худобі, вирішували питання як поповнити комори. Чи потрібно економити, або всього предостатньо.

Хто пасіку утримував та бджіл розводив, ходив слухати поведінку роду в цей день. Якщо рій не виробляв велику кількість шуму, значить все добре. Навесні і мед буде. Якщо ж шум стоїть і дзижчання нестерпне — біда з урожаєм меду. Думати треба, як пасіку рятувати.

Майстрині господині з гірок на прядці катаються, хто далі всіх покотиться — тому і льону більше Цариця Небесна підготувала в рік цей. У кого грижа вискочить — по змовах поспішали до цілителів народних. Зашепчуть, забовтають, так грижу як віником змете. Навіть згадати соромно як мучився!

  Помер режисер фільму «Ісус Христос – суперзірка»

Прикмети

  • 4 лютого дуже морозний день. Часто сильні хуртовини проносяться над житлом. Але якщо вікна в будинку запітніли скоро потеплішає і зовні. Візерунки теж значення мали. Вертикальні — мороз кликали. Діагоналі тепло обіцяють!
  • Але добре, якщо снігу багато випаде — хліба багато виросте! Голодування не буде!
  • Сни пам’ятати треба. У цей день всі видіння нічні — віщі! Тлумачити тільки правильно їх треба. Ось у ворожок всі сиділи.

Підписуйтесь на новини «UkrMedia» в Google.