17 листопада — Єрьомін день, Ярема — сиди вдома: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна залишати будинок на цілий день, інакше в нього проникнуть злі сили.

Назва свята Ярема — сиди вдома говорить за себе — не обійшлося без нечистих сил. Дійсно, дата здавна оповита магією і езотерикою. Звідки ж вона бере свій початок?

Історія дати

Свято бере витік від проповідників Никандра і Єрмея. Святі були учнями Тіта, з благословення апостола Павла, що посвятив чоловіків в таїнство віри, навчив ораторському мистецтву, поставив на стежку священнослужіння, звернувши Никандра мирського в єпископа, а Єрмея в пресвітера. Одного разу проповідники були схоплені за широку релігійну пропаганду християнства серед язичників. Градоначальник закликав їх відмовитися від вірування в Господа Бога і уникнути покарання. Ні благання ні погрози не допомогли Ліванію досягти мети. Зі злості наказав він піддати віруючих, що провинилися, тортурам — прив’язати до швидких молодих коней і тягти по камінню, бруду. Священнослужителі витримали покарання, кров’ю окропивши дороги, стверджуючи, що Господь допомагає їм. Потім мучеників кинули в сиру темницю, залишивши без їжі і води, але це не позбавило їх життя. Не витримавши, градоначальник наказав слугам встромити в голови і серця залізні гаки, тіла спалити в полум’ї. Стверджується, що після катувань вони були віддані землі живцем, але пошкодувавши їх ангел Господній забрав душі. Заради вірності справі святі прийняли жорстоку і хворобливу смерть, за що були канонізовані і удостоєні свята імені одного з них — Єрьомін день, інформує Ukr.Media.

Як відзначають свято

17 листопада наші предки воліли не виходити з дому, так як переддень цього дня випадав на самий розгул нечистої сили. Звідси ще одна назва дати: Ярема — сиди вдома. Існує навіть байка на цю тему. Молодий селянин Іван не послухався наказу і вийшов у двір за дровами, прагнучи розвіяти міф про небезпеки за порогом. Бідолаха був настільки наляканий невідомими силами, що онімів, втратив зір. Відтоді кожен, хто ставив під сумнів людський наказ, ризикував здоров’ям і життям. Але цим чорти не обмежувалися. Побачивши трішки прикриті двері, щілину в стіні, відкриту заслінку печі, незачинене вікно, вони невидимим потоком забиралися прямо в будинок. Ні гостей, ні подорожніх в Єрьомін день не запускали в житло — говорили, що під виглядом бідних мандрівників ховалися ті ж біси.

  13 жовтня — Михайло Солом'яний: історія, традиції та прикмети свята

На роботу ходити заборонялося, нехай і неофіційно. Весілля, зіграні в свято, швидко приходили до розриву молодих. Традиційно вечір віддавали освяченню будинку — читали змови, молитви, обкурювали територію житла знахарськими травами, вішали обереги.

Навіть погодні умови в цю дату були біснуваті — то заметіль, то крапель. Вважалося, що хвилясті хмари на небі — до поганих вістей і поганій погоді, а іній на гілках дерев — до тріскучого морозу.