22 листопада — Мотрона Зимова: історія, традиції та прикмети свята. Якщо віддати сьогодні старий одяг убогим, то буде везіння і щастя цілий рік.

22 листопада — Мотрона Зимова: православна церква щорічно відзначає дату пам’яті святої проповідниці Матрони — Мотрона Зимова, — названу так через люті листопадові холоднечі. Вона присвятила 75 років зі 100 свого життя на благо чужих людей, зрікшись земних задоволень і багатства, інформує Ukr.Media.

Історія життя преподобної і появи свята

Про дитинство і юнацький вік Матрони відомо небагато. Народилася вона в 4 столітті в Азіатській Памфілії, на березі Середземномор’я (зараз — територія сучасної Туреччини). Будучи у свідомому віці вийшла заміж за забезпеченого і заможного чоловіка на ім’я Дометіан, народила дочку, наречену Феодотією, і перебралася з сім’єю до Константинополя.

Гуляючи по Візантії вона познайомилася з благочестивою дівчиною Євгенією, яка денно і нощно молилася в одному з храмів. Наслідуючи принципи Євгенії молода Матрона проводила весь свій час в церкві, повертаючись додому тільки пізно ввечері. Цей спосіб життя виявився такий близький для неї, що 25-річна дівчина вирішує почати нове життя. Спочатку вона втихомирює плоть свою, що особливо не подобається чоловіку. Чоловік утримує її насильно вдома, не пускаючи на молебень, і потай сподіваючись, що зможе загасити побожність. Обдумавши, Матрона вирішує залишити свою сім’ю в ім’я служінню Богу, безмовно попрощатися з Дометіаном, а Феодотію віддати на виховання малознайомій жінці Сусанні. Вночі Господь прийшов в неї уві сні і залишив знак, що підтримує її рішення, показавши як сховатися від ревнивого чоловіка в натовпі чоловіків ченців.

Впевнена, що бачення було віщим, жінка приймає постриг і йде в чоловічий монастир під ім’ям Вавили, мовчазного працьовитого євнуха. Через деякий час побратими починають розуміти недобре. Спочатку один з них помітив проколоті мочки вух, а потім відразу декільком ігуменам і настоятелям монастиря привидівся сон про те, хто насправді Вавила. Матроні довелося зізнатися у скоєному, за що була прощена і направлена вже в Ємеський монастир для жінок.

  Донька Сінді Кроуфорд заспівала разом з батьком під гітару

Після смерті настоятельки Матрона особисто займає її пост. Весь свій час присвячувала вона допомозі нужденним, лікувала і зцілювала безнадійних хворих молитвами. Чутки про це дійшли до Дометіана, який таємно приїхав в Ємес для зустрічі з дружиною. Дізнавшись про це і намагаючись уникнути бесіди, преподобна Матрона самостійно залишає це місце і перебирається в Єрусалим, а потім у Фінікійський Берит. На новому місці жінка не перестає здійснювати благі справи, і незабаром навколо її житла починають днювати і ночувати язичники, які мирно прийняли християнство. Так заснувалася обитель, а пізніше — жіночий монастир.

Отримавши звістку про смерть чоловіка, Матрона направляється до Константинополя. З дозволу і благословення Вассіана Константинопольського вона засновує інший жіночий монастир, більш строгий і аскетичний ніж колишній.

Доживши до ста років свята мирно залишила цей світ без будь-яких мук.

Традиції свята

Мотрона Зимова — час, коли господині перебирають речі, віддаючи непотрібне бідним і нужденним. За традицією в це свято заварювали настої і чаї із зібраних по осені трав і коріння, пили всією сім’єю і заговорювали зілля молитвами на здоров’я.

Вважали, що сни в цю ніч віщі, збудуться в наступний полудень. Вірили наші предки в прикмети. Якщо починався дощ, говорили, що майбутній урожай злакових буде високим і якісним. Хмарність і опади у вигляді снігу обіцяли дощі навесні. Побачений на деревах іній передрікав швидкі морози і холоднечі.