4 червня – Василіск: історія, традиції та прикмети свята. Сни з 3 на 4 червня були віщими, вони показували недалеке майбутнє і збувалися в точності.

Василіск — народне свято, яке щороку настає 4 червня. Церква в цей день вшановує пам’ять святого мученика Команського, а ось в народі цей день святом не вважають. Він є страшним днем, коли може народитися чудовисько, що приносить біди і нещастя. Цей день наповнений таїнством, прикметами і ворожіннями на майбутні події, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий мученик Василіск Команський жив за часів гоніння імператора Галерія. За життя він читав зцілюючі молитви, його відвідували видіння Господа. Під час розправ язичниками над ним, його рани гоїлися, і він зцілювався. Після численних мук, він залишився вірний християнству і за допомогою вогню, що зійшов з неба, спалив ціле капище ідолів тих часів, також разом з мучениками Кліоніком і Євтропієм молитвами перекинув статую Артиміди. На місці загибелі святого була побудована церква його імені. Його мощі і молитви досі несуть в собі цілющу силу.

Історія ж появи народного чудовиська з головою півня, тілом жаби і зміїним хвостом йде в уявлення людей про нечисту силу, дітищем якої і був Василіск. Люди вірили, що 15 січня старий півень знесе в курнику яйце кулястої форми, покрите лускою. Воно повинно потрапити в гній, а висиджувати його буде жаба. А ось народження містичної тварини — царя Василіска, доводилося якраз на 4 червня. Від одного погляду чудовиська гинуло все живе, пересихали джерела води, гинули всі рослини (особливо боялися за урожай), дівчата втрачали свою привабливість.

Традиції та обряди

Головною традицією напередодні свята, це запобігти народженню змія-півня. Тому всі раніше зібрані яйця в будинку варили круто. Волошки були в пошані в цей день, їх збирали в букети, плели з них вінки. Зібрані квіти вважалися оберегами і охороняли будинки від нечистої сили. З квітів готували зілля і сушили на зиму для відварів. За квітковим урожаєм обов’язково потрібно було йти босим по росі і складати квіти в поділ сукні. Якщо вміст в процесі випадав — це було поганим знаком.

  Кейт Міддлтон і принц Вільям знову образилися на Меган Маркл та принца Гаррі: королівський експерт назвав причину

Традиційно робота в полі була невдячною справою в цей день. Вважалося, що хоч Василіск і не народився, все ж він робить свій вплив. Тому все, що буде посаджене в полі або в городі не зійде. А земля заросте бур’яном або синіми волошками. На честь цього повір’я і називали часто 4 червня Васильковим днем. Відпочивати не доводилося, селяни займалися роботою по дому. Птахолови в цей день відловлювали солов’їв, які починали заливисто співати в цей період літа.

Ще одне повір’я дня — це отруєна їжа. Вважалося, що Василіск отруював всю їжу. Звичайно, смертельних випадків не було, але проблеми з травленням заробити можна. Намагалися дотримуватися посту, або взагалі утриматися від їжі до заходу сонця.

Молоді дівчата ворожили на своє майбутнє. Спліталися вінки з молодих гілочок берези і кидалися на воду. Вісником біди був потонулий вінок. Якщо ж сплетений ободок плив по хвилях — ворожку очікував успіх і удача. Увечері, дивлячись на вогонь, читалися змови від будь-якої хвороби.

Прикмети

Початок літа — це посівні клопоти в полях і на городах. Жителям сіл було важливо знати, яка погода їх чекає найближчим часом. Прикмети на прогнози погоди часті супутники народних свят:

  • Гарну погоду в цей день пророкує соловей. Слухали його спів і визначали настрій птиці, якщо пісня радісна — погода буде ясна. Сумна пісня віщувала негоду. Якщо соловей заспівав посеред ночі — це до гарної погоди.
  • Суху і теплу погоду підказував і напрямок вітру. Північний вітер в цей день обіцяв тепло.
  • Часті тумани напередодні свята обіцяли багато грибів протягом усього літа.
  • Дощ вгадували по чорних колах навколо зірок на нічному небі.
  • Про дощ попереджали жаби, які голосно квакають ввечері.
  • Якщо квіти канни в цей день плакали вранці — на їх листі виступали крапельки води, але не роса, значить, слід було чекати дощ.
  12 травня — день Мемнона Цілителя: історія, традиції та прикмети свята

Прикмети, пов’язані з прогнозом на урожай також турбували селян:

  • Якщо в цей день було помічено велику кількість павуків і оводів — знак багатого врожаю на огірки.
  • Рясна роса до великого врожаю цього літа.
  • Якщо в цей день посадити жито, культуру заб’є волошка — символ 4 червня.
  • Хороший урожай плодів обіцяли теплі ночі на початку літа.