2 січня – Ігнатій Богоносець: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна нічого позичати сусідам, щоб не віддати щастя.

День Ігнатія, що традиційно відзначається взимку — 2 січня, є народним святом, інформує Ukr.Media.

У церковному православному календарі цей день значиться датою шанування святого мученика Ігнатія Богоносця (Антіохійського). Богоносцем його називав простий люд. За повір’ями, Ігнатія наділили таким ім’ям, оскільки він спочатку був носієм божественного духу, перебуваючи в нерозривному зв’язку з ним. Існує і наступна версія: коли Ігнатій був зовсім маленьким, його нібито носив на руках Спаситель.

Життя святого

Проживав Ігнатій Богоносець за часів правління імператора Траяна в I-II ст. Наставником його став Іоанн Богослов. Правління Траяна знаменувалося гонінням християн, піддався йому і майбутній святий. Ігнатія заарештували, виславши до Риму з рідної Антіохії: там його повинні були стратити. Ігнатій знав, що його чекає. Він пройшов шість міст, поки не досяг мети, у всіх церковних громадах залишаючи послання. У Римі він був кинутий в клітку з голодними левами, які його розтерзали.

Святкові обряди і традиції на честь Ігнатія

З давніх-давен на Русі ця дата присвячувалася рідному житлу, місцю, де народилася і виховувалася людина, а пізніше благословлялася батьками на самостійне буття. У день Ігнатія обов’язково служили молебні великомученику, щоб захистити дорогий душі і серцю притулок від негараздів. Крім того, перш ніж пускатися в хресний хід околицями села, слід було обов’язково поклонитися рідним стінам.

До основної традиції цього дня відносять також струшування з яблунь інію: у відповідну пору людям хотілося зібрати хороший урожай яблук.

А ще 2 січня не допускалося купувати нове взуття (інакше людині загрожувало недовгожительство), брати в борг — навіть дрібну мідну монету (щоб все життя не прожити бідно), ласувати груздями (до безпричинного смутку і туги).

  20 грудня – день Амвросія Медіоланського: історія, традиції та прикмети свята

Повір’я і прикмети

  • Якщо в другий день січня околицями голосно співають синички — мороз посилиться.
  • На Ігнатія дерева в інії — погоді бути ясній.