4 січня – Анастасія Узорішительниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна шити (тільки вишивати), не можна гніватися та займатися важкою працею.

Сьогоднішній день, 4 січня, православною церквою присвячений пам’яті святої Анастасії Узорішительниці, інформує Ukr.Media.

Історія Анастасії

Свята Анастасія — уроджена римлянка. Причому народилася і виховувалася вона в досить знатній родині. З християнським вченням познайомилася завдяки матері, яка потай дотримувалася цієї віри. У той час всім, хто прийняв вчення Христа, доводилося важко: римська влада піддавала їх гонінням. Багато хто був схоплений і кинутий за грати. Анастасія відвідувала їх, намагаючись полегшити страждання. Така самовіддана поведінка дала їй прізвисько Узорішительниця.

Незабаром гонителями був схоплений і її вчитель — Хрисогон. Проповідника жорстоко стратили, Анастасія не стала затримуватися у Вічному місті і вирушила мандрувати. В дорозі вона надавала допомогу всім, хто відчував муки через свою віру. Під час подорожі вона пройшла через Грецію і Македонію. Коли дісталася до Смирміума, її схопили. Свята була піддана жахливим тортурам і спалена на багатті.

Альтернативна історія

Святу великомученицю шанували як покровительку людей, які знаходяться в неволі, але мало місце і інше трактування її прізвиська. Вважалося, що вона протегує вагітним, допомагає легше виносити і народити дитину. Намагаючись домогтися, щоб хвороби обходили їх стороною, було заведено готувати спеціальну пісну кашу.

Також один з варіантів прочитання породив своєрідний звичай: оскільки прізвисько читалося не тільки Узо-решітниця, а й Узоро-шительниця, оберегами вагітних жінок вважалися вишиті ними самими рушники. Вони зберігалися, передаючись у спадок майбутнім поколінням.

Як відзначали цей день

День служив для шанування предків, причому матері і праматері отримували під час нього особливу шану. Служив він і для передбачень. Люди вірили, що згідно з прикметами можна в цей час визначити майбутню погоду. Ознакою того, що буде снігопад, вважалися хмари, що йдуть проти вітру. Також погодні явища під час цього християнського свята будуть відповідати майбутньому жовтню.

  17 вересня – Неопалима Купина: історія та прикмети свята