4 січня – Анастасія Узорішительниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна шити (тільки вишивати), не можна гніватися та займатися важкою працею.

Сьогоднішній день, 4 січня, православною церквою присвячений пам’яті святої Анастасії Узорішительниці, інформує Ukr.Media.

Історія Анастасії

Свята Анастасія — уроджена римлянка. Причому народилася і виховувалася вона в досить знатній родині. З християнським вченням познайомилася завдяки матері, яка потай дотримувалася цієї віри. У той час всім, хто прийняв вчення Христа, доводилося важко: римська влада піддавала їх гонінням. Багато хто був схоплений і кинутий за грати. Анастасія відвідувала їх, намагаючись полегшити страждання. Така самовіддана поведінка дала їй прізвисько Узорішительниця.

Незабаром гонителями був схоплений і її вчитель — Хрисогон. Проповідника жорстоко стратили, Анастасія не стала затримуватися у Вічному місті і вирушила мандрувати. В дорозі вона надавала допомогу всім, хто відчував муки через свою віру. Під час подорожі вона пройшла через Грецію і Македонію. Коли дісталася до Смирміума, її схопили. Свята була піддана жахливим тортурам і спалена на багатті.

Альтернативна історія

Святу великомученицю шанували як покровительку людей, які знаходяться в неволі, але мало місце і інше трактування її прізвиська. Вважалося, що вона протегує вагітним, допомагає легше виносити і народити дитину. Намагаючись домогтися, щоб хвороби обходили їх стороною, було заведено готувати спеціальну пісну кашу.

Також один з варіантів прочитання породив своєрідний звичай: оскільки прізвисько читалося не тільки Узо-решітниця, а й Узоро-шительниця, оберегами вагітних жінок вважалися вишиті ними самими рушники. Вони зберігалися, передаючись у спадок майбутнім поколінням.

Як відзначали цей день

День служив для шанування предків, причому матері і праматері отримували під час нього особливу шану. Служив він і для передбачень. Люди вірили, що згідно з прикметами можна в цей час визначити майбутню погоду. Ознакою того, що буде снігопад, вважалися хмари, що йдуть проти вітру. Також погодні явища під час цього християнського свята будуть відповідати майбутньому жовтню.

  Катя Осадча поділилася з підписниками милими сімейними фотографіями з осіннього лісу