15 червня — В'юн Зелений: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна підмітати підлогу, витирати пил, пилососити — разом зі сміттям з будинку можна вигнати удачу та благополуччя.

У культурі наших предків була присутня велика різноманітність звичаїв і святкових подій практично на всі випадки життя. Після Хрещення Русі, багато які з них змогли вплестися в християнську міфологію, підпавши під пам’ятну дату шанування будь-якого святого. Але деякі так і залишилися хоч і не офіційними, але такими ж всенародними святами, інформує Ukr.Media.

15 червня традиційно широко, з масовим гулянням на Русі відзначалося свято молодої сім’ї. З давніх-давен в народі його називали “В’юн Зелений”.

Саме вшанування нагадувало колядки. У цей день святково одягнені молоді пари (що скріпили свій союз в поточному році) з самого ранку з піснями і танцями гуляли по рідному селищі. Вони могли зайти в гості в будь-який будинок і організувати там імпровізований концерт.

Не відкрити їм було просто не можна і у відповідь на «виконану програму», господарі зазвичай обдаровували молодь якимись речами, що знадобляться їм в майбутньому сімейному побуті, або ж просто платили грошики, еквівалентні вартості курки.

Якщо ж “колядники” знаходили в будинку іншу молоду сім’ю, то співали з ними спеціальні «в’юнішні» пісні, запрошували на вечірній хоровод і вішали тим на двері букетик з в’юночків. Часто з молодими людьми разом виступали маленькі діти, яких називали «в’юнцями».

Після того, як колядники побували в будинку, господарі могли приєднається до святкуючих. І якщо молодь ходила по домівках, то люди старшого покоління, віддячивши гостям, воліли збиратися окремо. Вони накривали святкові столи, де зазвичай згадували молодість і веселі випадки з життя.

До вечора коляда збирала всіх на хоровод, а молодь без пари відправлялася на посиденьки: юнаки влаштовували ігрища на силу і спритність, а дівчата плели з в’юна вінки на судженого. Вважалося, щоб сподобатися обранцеві, дівчина повинна сплести вінок за формою, як можна більш наближеною до ідеального кола, при цьому намагаючись ні про що не думати. Ці вінки зберігали до першого снігу і закопували біля будинку вподобаного хлопця.

  Марічка Падалко зачарувала сімейною фотосесією з чоловіком і трьома дітьми

Крім цього, на В’юна Зеленого заміжні жінки прикрашали свій будинок березовими гілками і були зобов’язані спекти коханому чоловікові великий коровай. Якщо коровай не виходив, або не подобався, чоловік жартома міг «відшмагати за недбайливість» дружину цими гілками. Часто саме після цього свята, на Русі в сім’ях траплялися чергові поповнення.

15 червня зазвичай ніхто не працював ні в полі, ні по ремеслу. Люди проводили день в неробстві, або дрібних домашніх турботах. Також заборонялося битися, рибалити і рубати ліс. Вважалося, що таким чином ослушник міг сильно захворіти або принести велике нещастя в сім’ю.

Народні прикмети

Люди вірили, що діти, народжені в цю пору, володіють великою удачею і в майбутньому самі стануть багатодітним подружжям.

  • Якщо вночі напередодні свята почути солов’я — до швидкого весілля, або до багатства;
  • З ранку вітряно — будуть затяжні дощі;
  • Вночі хмари і зірок не видно — осінь рано настане;
  • Горобці великими зграями літають — серпень буде холодним;
  • Жінці воду пролити — до швидкої вагітності; чоловікові — до хвороби;
  • Наступити кішці на хвіст — до марних клопотів.