На Єфимію розглядали пташину кістку (курки або качки) і по ній визначали, якою буде зима: якщо кістка товста і на ній багато жиру, то зима буде холодною.

Народне свято Єфимія, Пташина кістка відзначається 29 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 16 вересня). В цей день християни вшановують пам'ять святої Єфимії Всехвальної, інформує .

Вона проживала на рубежі III-IV століть у Халкедоні. Була родом з християнської сім'ї. Місцевий правитель — язичник Приск наказав зібрати всіх мешканців на святкування на честь бога Марса. Під час обходу дворів була виявлена християнська громада, члени якої здійснювали богослужіння, за що і були заарештовані. Відправивши всіх на суд до імператора Діоклетіана, правитель залишив лише молоду Єфимію і спробував її спокусити. Після отримання відмови вона була піддана катуванням. Завдяки Божій допомозі, вони не завдали їй шкоди. Після цього правитель Приск наказав відправити Єфимію на роздертя дикими звірами. Опинившись на арені цирку, вона почала молитися, і натравлені на неї звірі не загризли її. Тоді небесний голос покликав її, і дівчина одразу ж розлучилася зі своїм духом. У цей момент почався землетрус, люди розбіглися, а всі язичницькі храми виявилися зруйнованими. Тіло Єфимії забрали батьки та поховали в околицях міста.

Традиції та обряди

Однією з назв свята є «Пташина кістка», через ворожіння на кістках спійманих птахів про зиму, яка має наступити, і відлиги.

У цей день закінчували готувати заготовляння на зиму, включаючи квашення капусти.

Прикмети

  • Кількість жиру на кісточках птахів (качки, глухар) символізує про лють зими. Чим більше жиру, тим сильніші морози. Біла кісточка — зима холодна і сніжна, жовта або коричнева обіцяє до великої кількості відлиг.
  • Тепла і суха погода в цей день символізує про м'яку і пізню зиму.
  • Грім на Єфимію, Пташину кістку — зима без снігу.
  • Якщо кріт або миші роблять великі запаси, то зима буде суворою.
  • Місяць опинився в колі — бути сухому літу.
  • Якщо тварина лягла до сну спиною до півночі, то повіє вітер північний, а якщо на південь — то південний.
  • Якщо гуси, шпаки не відлітають, значить, осінь буде тривати довше.
  14 липня — Кузьминки літні: історія, традиції та прикмети свята