Головні слова в цей день: «Прости мене» – «Бог простить, і я прощаю».

Прощена неділя — християнське свято. Це останній день Масляної та останній день перед початком Великого посту. В це свято ми повинні попросити вибачення у тих, кого образили, і пробачити своїм кривдникам. Головні слова в цей день: «Прости мене» — «Бог простить, і я прощаю». Основна мета свята — пробудити в людях світлі та щирі почуття, прагнення до добрих справ, інформує Ukr.Media.

Прощена неділя у 2020 році відзначається 1 березня. Дата свята щороку змінюється залежно від дати Великодня. Прощена неділя відзначається в сьому неділю перед Великоднем — остання неділя перед Великим постом.

Історія свята

На початку християнства ченці в Єгипті перед Великим постом залишали храми, щоб усамітнитися в пустелі на 40 днів і в молитві підготуватися до свята Великодня. Життя в пустелі було сповнене небезпек, і багато ченців вже не поверталися. Вони розуміли, що їхня зустріч могла бути останньою. Тому щиро прощалися і просили прощення один в одного. Згодом ця традиція поширилася в християнстві. Так і виникло свято Прощена неділя.

Традиції та обряди

У Прощену неділю в храмах проводяться богослужіння. Після вечірньої молитви священник і парафіяни просять один в одного вибачення. Після закінчення служби заведено подавати милостиню нужденним.

У цей день люди просять у рідних, друзів, родичів, що померли вибачення, відпускають образи.

Прощена неділя завершує Масляну. Цього дня закінчуються урочисті проводи зими та підготовка до Великого посту. Як і на протязі всього Масляного тижня, господині печуть млинці. Молоді дівчата ворожать на судженого, виконання бажання.

Люди вшановують пам’ять померлих родичів, відвідують їхні могили на кладовищі.

  Зомбі та «хороші рускі» на Каннському фестивалі

Існує традиція ходити в лазню, щоб змити з себе всі гріхи.

Як провести свято

  • Попросіть вибачення у близьких і знайомих, пробачте образи.
  • Зробіть добру справу — поступіться місцем в громадському транспорті, погодуйте бездомну тварину, переведіть бабусю через дорогу і т. д.
  • Подайте милостиню нужденним.
  • Сходіть в храм на службу, помоліться.
  • Проведіть день у сімейному колі.

Як просити прощення і прощати

Просити прощення потрібно в першу чергу у тих, кого ви дійсно чимось образили. Робити це краще при особистій зустрічі. Якщо такої можливості немає — телефоном або письмово. Просіть пробачення щиро і від чистого серця. Приберіть свою зарозумілість, і гордовитість. Формулювати конкретну вину не обов’язково. Можете просто сказати: «Прости мене». Співрозмовник і так все зрозуміє. Тримайте в думці свої провини та пообіцяйте собі більше не повторювати їх.

Прощайте відкрито і свідомо. Поцілуйте співрозмовника в щоку і скажіть: «Бог простить, і я прощаю!».

Ритуал вибачення необхідний для того, щоб налагодити стосунки з навколишніми, визнати свою провину і відпустити образи.

Що можна їсти в Прощену неділю

Прощена неділя передує Великому посту. Це останній день, коли можна вживати в їжу яйця, молоко, сир, масло, сметану. М’ясні продукти заборонені.

В цей день господині випікають млинці з сирними начинками та подають їх зі сметаною або вершками. Традиційні святкові страви: вареники, пироги з сиром, сирники.

Сім’я повинна сідати за стіл сім разів, за кількістю тижнів Великого посту. Пити алкогольні напої за святковою трапезою не рекомендується. Увечері всі залишки їжі необхідно викинути або віддати домашнім тваринам, після чого ретельно вимити посуд.

Як ще називають свято і чому?

Сиропусний тиждень — походить від словосполучення «сир відпускаю». В цей день останній раз перед Великим постом дозволяється вживати молочні продукти і яйця.

  Стало відомо, через що насправді розлучаються 76-річний Сталлоне та його дружина

Спомин Адамового вигнання — в цей день згадується вигнання Адама з раю за гріхи.

Що не можна робити в Прощену неділю

Забороняється робити погані вчинки, ображати інших. Не можна просити вибачення не від чистого серця або нещиро прощати. Не рекомендується злитися, сваритися з близькими людьми та членами сім’ї, думати про погане, скаржитися, бажати зла навколишнім, відмовляти в допомозі або милостині. Небажано займатися важкою фізичною працею, прибирати, прати. Не дозволяється їсти м’ясо.

Ворожіння у Прощену неділю

В цей день дівчата ворожать на кохання нареченого, найближче майбутнє. Найбільш популярне ворожіння на млинцях. Гадайте під час випічки млинців. Зверніть увагу на те, яким видався перший млинець:

  • з рівними краями — до швидкого й щасливого заміжжя, нерівними — до можливих проблем в сімейному житті;
  • засмажений у середині — чоловік буде вірним, з боків — гуляє;
  • рум’яний млинець — до здоров’я, блідий — до хвороб;
  • тонкий млинець віщує легкий рік, товстий — труднощі та багато роботи.

Прикмети та повір’я

  • Яка погода на Прощену неділю, такою вона буде і на Великдень.
  • Увечері слід добре наїстися молочної їжі, щоб не сумувати за нею під час Великого посту.
  • Необхідно заснути до півночі, щоб весь рік легко прокидатися.
  • Якщо у молодої дівчини, яка пече млинці, вони виходять рум’яними з рівними краями, то її чекає щасливе заміжжя.
  • Якщо за святковим столом з’їдять всі млинці, то сім’ю чекає щасливий рік.