1 грудня — Платон і Роман Зимовказівники: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні категорично забороняється сваритися, адже сварки можуть затягнутися на весь рік.

1 грудня — день, коли православні шанують пам’ять відразу двох священномучеників — Платона Анкірського і Романа, диякона Кесарійського. На Русі їх ще іменували “зимовказівниками”, бо з цього дня судили про те, яка буде зима. Цікавитися тим, що відбувається за вікном, варто було з ранку і до вечора: погода в різний час доби відповідала різним періодам сезону, інформує Ukr.Media.

Юний проповідник

Святий Платон народився в давньоримському місті Анкіра (нині — Анкара) в III столітті. Вихований в християнській родині, він в юному віці пустився в мандри по містах, де схиляв прихильників язичництва до прийняття віри Христової. Так він здобув чимало послідовників, полонених його промовами, але водночас привернув увагу недругів, які доповіли про нього правителю.

Влада Римської імперії в той час влаштовували масові гоніння на християн, і мученик Платон Анкірський став однією з жертв цієї політики. Він був схоплений і постав перед судом. Правитель Агріппін, усвідомивши, якою силою володіє слово юнака, намагався умовляннями схилити його до зречення від віри і навіть пропонував йому одружитися на своїй дочці, але не досяг успіху. Після тривалих тортур Платон був страчений.

Досвідчений священнослужитель

Приблизно водночас в Кесарії (нині місто знаходиться на території Ізраїлю) дияконом місцевого храму служив святий Роман. Йому довелося залишити свій будинок через гоніння на прихильників християнства і бігти в Антіохію, де він продовжив служити Господу в якості проповідника.

Під час одного з язичницьких свят в місті зібралося безліч людей, яких Роман своєю полум’яною промовою намагався схилити до християнства, за що і був схоплений і кинутий в темницю. Жорстокі тортури не похитнули віри мученика, і він був засуджений до смертної кари, яка відбулася в 303 році.

  Декілька секретів краси та молодості від Вікторії Бекхем

Традиції та прикмети

  • У цей день прийнято було просити Платона і Романа Зимовказівників про збільшення достатку. Причому спочатку слід було помолитися мученикам, а потім вже займатися домашніми справами. Роботи на землі до грудня вже завершувалися, і народ охоче приймався за різні промисли. Працювали з глиною і деревом: обпалювали або прикрашали різьбленням посуд, майстрували іграшки.
  • За погодою стежили особливо уважно, бо складали собі «прогноз» на всю майбутню зиму. Сильні вітри, вважалося, принесуть з собою хуртовини і заметілі. Придивлялися до поведінки тварин: ходить по дорозі ворона або звідки не візьмися прилетів в хату комар пророкували швидке потепління. Не припиняли спостережень і вночі: якщо Місяць був оточений ореолом — готувалися до сильних морозів.