1 жовтня — Аріна Шипшиниця: історія та традиції свята. Сьогодні починали збирати плоди шипшини, в яких до цього часу накопичувалася максимальна кількість аскорбінової кислоти.

Православний календар сповнений важливих релігійних дат. Одна з них відзначається 1 жовтня, коли віруючі шанують пам’ять мучениці Аріадни Проміської та Ірини Єгипетської. Праведниці пов’язали своє життя з прославленням імені Христа, за що були віддані фізичним катуванням розлюченими ідолопоклонниками, інформує Ukr.Media.

У народі свято трансформувало свою назву і стало відоме як Аріна Шипшиниця. Достеменно невідомо в чию саме честь назвали торжество, оскільки Аріна може бути як видозміненою формою імені Ірина так і буденним скороченням від Аріадни. Відомі й інші найменування дати — Журавлиний відліт, Арінин день.

Історія житія святих

Аріадна Фригійська (Проміська) жила в 2 столітті в Промісії, Фригійському містечку, і була рабинею місцевого градоначальника Тертілла. У цей період Римом правив жорстокий Публій Траян Адріан, відомий в історії як мучитель великих святих Віри, Любові, Надії (грецькі імена — Пістіс, Агапе, Елпіс) і Софії, їх матері. За часів його владарювання всі місцеві території шанували ідолів і не терпіли християнства як релігію. Одного разу в Промісії влаштували великий бенкет з нагоди народження спадкоємця Тертілла, і місцеві стали приносити в жертву тварин на знак поваги богів. Аріадна ж відмовилася брати участь, відкривши свою віру в Христа. За це праведницю піддали тортурам — спочатку чоловіки побили її, а потім підвісили змучене тіло і стали рвати його сталевими кігтями. Після катувань дівчину кинули в темницю, протримавши її там без їжі і води кілька днів, змушуючи таким чином зректися від Всевишнього. Однак, страстотерпиця була непохитна. Любов до Отця Небесного була сильнішою за фізичний біль, і вона відмовила чиновнику. В одну з ночей їй вдалося втекти. Як тільки стражники виявили факт втечі, за християнкою негайно послали погоню. Змолилася Аріадна, зглянувся над мученицею Господь і явив диво — гора розверзлася, створивши ущелину, і свята зникла в невеликій печері. Воїни правителя ж стали бити один одного, боячись покарання Тертілла і не в силах повірити в побачене.

  Ось завдяки чому Кейт Міддлтон вдається протягом багатьох років підтримувати фігуру у формі

Про житіє Ірини Єгиптянки відомо вкрай мало. Вона була прихильницею християнства, за що була страчена через усікновення глави своєї главою Єгипту Клавдієм за часів правління Луція Доміція Авреліана третього, імператора римських земель.

Як народна дата відзначалася на Русі

На Аріну Шипшиницю працювати не заборонялося, тому селяни були зайняті повсякденними справами. Ніхто не лежав на печі без діла — чоловіча половина сім’ї працювала у дворі, а жінки приступали до збору плодів шипшини. Ягоди дбайливо знімали і висушували, запасаючись на зиму вітамінами. З них варили корисний чай, що сприяє підняттю і зміцненню імунітету, а так само робили кисіль, варення, повидло і навіть домашній мармелад.

Напередодні свята наші предки любили спостерігати за журавлями. Вони пов’язували образ цього птаха з приходом теплих днів і встановленням сприятливої погоди. Вірили, що журавлі по осені забирають з селищ душі померлих людей, а весняною порою вони вказують шлях душам немовлят, що ще не народилися. Примічали також, що якщо 1 жовтня перелітні птахи збираються в теплі краї, то до Покрову варто чекати лютих морозів. Відлітаючим журавлям кричали в слід “Колесом дорога!”, щоб маршрут обернувся по колу і повернув їх назад в рідні краї.