Тарас Безсонний святкується щорічно 10 березня, в цей день заведено молити про порятунок від лихоманки, люди просять святого вберегти їх від потойбічних сил. Легенда свідчить про Кумоху — нечисту силу жіночої статі зі зморщеним обличчям, схожу на будинкового і мешкає в будинках за піччю. У цей день на сході сонця вона вибирала слабку людину і забирала у неї добрий шматок здоров’я і сил. Спочатку окаянна вводила жертву в дрімоту, а потім відбирала бажане. Тому, коли когось хилило в сон, засипати було не можна. Дітям також не давали заснути до заходу сонця, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Тарасій народився в місті Константинополі в кінці 8-го століття. Він ріс в хорошій релігійній родині, що дала благочестиве виховання і відмінну освіту. Завдяки успіхам у навчанні він став радником при царі. Незабаром Тарасія призначають на пост патріарха через повалення Павла під час релігійної реформи. Прибуваючи на високій посаді, він скликав Вселенський Собор. На ньому було прийнято рішення про закріплення шанування божественних ікон. Все життя архієпископ керував церквою. Будучи людиною мудрою і добродушною, він допомагав бідним, нужденним людям похилого віку, вдовам і сиротам. Після закінчення Великого посту, добродій накривав столи на честь майбутнього свята і скликав бідняків абсолютно безкорисливо. Перебуваючи в постійній зайнятості благородних справ, Тарасій не знаходив часу для сну і в день, коли сила розбушувалася. Це згодом стало основою традиції свята.

Традиції та обряди

За традицією у святковий день заведено відвідувати церкву і звертатися з молитовним проханням до Святого Тарасія, щоб той захистив або позбавив від лихоманки. У колишні часи хвороба вважалася підступами демона Кумохи. І щоб вона не скористалася слабкістю людини, необхідно було не спати. У цей день люди займалися господарством і висаджували саджанці. Вважалося, що висаджені в цю дату рослини принесуть плідний урожай. В цей час традиція просити здоров’я у святителя залишилася, бо сезонні застуди притаманні настанню весни і осені, можна порівняти з недугою, що з’явилася з нізвідки.

  Девід Бекхем показав милі фото з зимового сімейного відпочинку

За старих часів для лікування хвороби використовували різні обряди, пов’язані з переляком:

  • у ліжко до хворого підкладали мишей або жаб;
  • або вбиралися в лахміття, підкрадалися непомітно і лякали хворого.

Також хворих поїли водою, якою омивали дзвони до цього, відпоювали відварами з березових бруньок, полину, ромашки та інших цілющих трав.

Прикмети

  • Якщо у цей день прогримів грім — вважається знаком, що віщує швидке похолодання.
  • Людям, що з’явилися на світ в цей день, дарували оберіг — камінь онікс.
  • Якщо побачити воронів, що купаються в калюжі, то це провісники швидкого потепління.
  • У день Тарасія кумошника на вулиці прекрасна сонячна погода — буде літо теплим.
  • Сніг з дощиком, що йде в цю добу означає настання повені.
  • Сни, які бачать люди в ніч з 9-го на 10-е березня, не збуваються.