12 липня — День Петра і Павла: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна думати про гріховне, погане, бажати комусь зла, мстити чи продумувати план помсти — до погіршення в житті.

Найчастіше раніше церковні свята крім релігійного значення, набували цілком світський вигляд. Вони ставали приводом для широких народних урочистостей, де суворі православні церемонії були сусідами з укоріненими в свідомості поколінь язичницькими віруваннями, інформує Ukr.Media.

Одним з найбільш значущих подібних свят можна назвати Петрів день. Церквою в цей час шанувалося набуття мощей святих апостолів Петра і Павла. Свято справлялося щорічно 12 липня, всі його любили і зазвичай відзначалося широкими застільними посиденьками, так як днем раніше закінчувався строгий Петрів піст.

Історична довідка

Святий Петро (до хрещення Симон) з’явився на світ в роду потомственого рибалки в Галілеї. Він рибалив на озері, коли зведений брат Андрій прийшов його провідати в компанії Спасителя. Це зустріч перевернула все життя Симона. Він хрестився з новим Ім’ям Петро, і став одним з найближчих друзів і учнів Христа, все життя присвятивши поширенню християнства.

У 67 р. н. е. апостол Петро приїхав до Риму, де після першої ж публічної проповіді був схоплений і засуджений до страти через розп’яття за пропаганду «чужорідних релігій». Під час страти Петро попросив катів перевернути його головою вниз, вважаючи себе негідним честі бути розіп’ятим подібно Христу.

Савл (Павло після хрещення) до зустрічі зі спасителем був воїном-язичником і активним поборником християнства. Після чергової каральної акції, Савл повертався із загоном у свій рідний Дамаск, коли почув Голос Небесний, який запитав, чому він відкидає Бога? Шокований Савл не знайшов що відповісти. За це Господь покарав його сліпотою. Засліплений язичник розкаявся і увірував у Христа. Після хрещення до нього чудесним чином відразу ж повернувся зір.

Після розп’яття Спасителя, іудеї все життя переслідували Павла. Апостол був страчений шляхом усікновення голови, коли також прибув до Риму з проповідями, через пару місяців після смерті Петра.

  В національному відборі на премію «Оскар» візьмуть участь три фільми

Народні традиції та обряди

На Петра і Павла було традиційно прийнято займатися риболовлею. У цей час на всіх площах влаштовувалися великі ярмарки з торгами, піснями, танцями і веселими конкурсами.

12 червня намагалися відвідати всіх родичів. Хрещені батьки дарували своїм хрещеникам подарунки, а ті готували для них особливе солодке частування кутю. Зазвичай це була рисова каша з медом і шматочками кураги, родзинками або чорносливом.

Вважалося, що якщо в цей час скупатися в трьох джерелах, то здобудете здоров’я і благополуччя на весь рік.

12 червня не можна було займатися теслярством і будь-якою іншою роботою по дереву.

Повір’я та прикмети

  • Чим частіше в цей день починав накрапати дощ, тим ряснішим очікувався майбутній урожай;
  • Туман з ранку стоїть — восени буде багато грибів;
  • Зозуля в лісі довго кує — зима буде ранньою. Якщо пару раз прокукувала і мовчить — холоди прийдуть пізно, а осінь очікується теплою і сухою;
  • Гроза почалася — вся косьба буде мокрою;
  • Горобці в купу збилися і на деревах сидять-скоро почнеться гроза;
  • Корови з ранку мукають, впираються і виходити зі стійла не хочуть — до дощу з сильним вітром;
  • Вночі на небі зірок не видно — осінь прийде рано.