12 серпня — Силуан і Сила: історія, традиції та прикмети свята. Традиційно в цей день святий вкладає в трави і коріння, особливо в лопух, магічні цілющі властивості.

Силуан і Сила — релігійне свято всіх православних віруючих. Його святкують 12 серпня. Дата свята за старим стилем — 30 липня. Силуан і Силос (Сила) — близькі сподвижники і послідовники апостола Павла, апостоли від 70-ти. У цей день віруючі по всьому світу віддають їм почесті, святкують і вшановують їх жертву в ім’я Господа, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Великомученик Силуан Солунський був вірним товаришем, соратником апостолів Павла і Петра. Вони разом проповідували, несли слово Боже. Силуан був згаданий апостолом Павлом в його посланні до Коринтян. Апостол Петро ж сильно хвалив Силуана, називаючи його поступливим і вірним соратником. Надалі Силуан став єпископом у грецькому місті під назвою Солунь. Його знають, як єпископа Солунського. Під час своєї служби він піддавався неодноразовим мукам, гонінням з боку язичників і після цього помер.

Силос (або Сила), як і Силуан, був учнем апостола Павла. Посланці Ісуса в 51 р провели збори, на яких було написано лист всім християнам про дотримання законів Мойсея. Апостол Павло і Варнава, разом з Юдою і Силосом вирушили в Антіохію. Вони повинні були донести і роз’яснити зміст листа. По завершенні цього Юда повернувся в Єрусалим, а Силос залишився допомагати Павлу у всіх справах. Його описують, як людину старанну, поступливу. Надалі апостол і його помічник проповідували в різних містах, країнах, таких як Кілікія, Македонія, Сирія і Коринф. У Коринфі соратник Павла пройшов обряд посвячення в єпископи. У майбутньому він здійснив чимало чудес, передбачив чимало подій. Там же він і помер.

Традиції та обряди

У свято святих Силуана і Сили прийнято садити озиме жито. До початку серпня жито вже хилиться до землі. Це означає, що культура достигла, прийшов час знімати урожай. Так що ярі сорти жита до 12 серпня вже збираються, а озимі готуються до посадки. Святий великомученик Сила за переказами володів величезною фізичною силою, був богатирем. Тому вважається, що посів жита в день Силуана і Сили зробить урожай особливо сильним. Це стосувалося не обов’язково озимих культур, а й хліба, трав, різних рослин. Вважалося, що 12 серпня сама земля наповнювала все живе особливою силою. Людям, що народилися в цей день, також пророкували велику силу і міць. Народитися в день Силуана і Сили було великою удачею.

  Українським креативникам вдалося відтворити голос Тараса Шевченка без будь-якого запису

На Русі ходили повір’я, що обов’язково потрібно карати відьом. Відьми часто крали молоко. Нечисті не просто доїли корів, а доводили їх до виснаження і смерті. В це свято відьми після доїння просто засипали, і розбудити їх було вельми проблематично. Найвідважніші, спритні в цей момент могли підібратися до відьми, припекти їй п’яти палаючою соломою. За переказами, цей обряд позбавляв нечисту сили і більше вона не могла приносити шкоду.

Крім вищевказаних святих, 12 серпня — день пам’яті святого Іоанна Воїна. Йому на Русі молилися всі скорботні, ображені і обкрадені. Вважалося, що якщо до нього помолитися, то крадене повернеться власнику. Якщо ж злодії себе не видавали, люди зверталися до магії і ворожби. При цьому підозрюваному задавали питання, чи не був він злодієм. Якщо людина обманювала, то сам Іоанн Воїн приходив і карав її. Православні вважали, що брехати під поглядом цього святого категорично не можна. За життя Іоанн служив в армії римського імператора Юстиніана Відступника. У ті часи християни піддавалися страшним гонінням і покаранням. Так як Іоанн сам був віруючим, він попереджав і ховав одновірців, всіляко прикривав їх. Але справи його були розкриті, і імператор заточив Іоанна у в’язницю на 363 дні. Через майже рік в очікуванні страти його звільнили, у зв’язку із загибеллю імператора. Відомо, що воїн дожив до глибокої старості. Мощі святого зараз вважаються чудотворними.

Прикмети

  • Основною прикметою вважалося, що якщо посіяти жито в цей день, то воно вродить сильним.
  • Нечисть в цей день ховалася, не показуючись і тремтіла в страху перед міццю святих.
  • Вважалося, що в це свято жито вже готове до жнив. Його колосся було повне і нахилялося до землі.
  • Якщо в Силуана і Силу на світанку поглянути в небо і побачити там мерехтливі зірки — бути затяжним дощам і холодній погоді. Але якщо в цей день дме сильний поривчастий вітер, то далі дні будуть тихими і теплими. Прохолодний, похмурий день обіцяв суху спекотну погоду без опадів, якщо ж у свято погода була спекотна, задушлива, комахи кусючі і злі — то варто було чекати дощу.
  • Святий Сила в своє свято підживлює землю, значить, вродить сильний і багатий урожай хліба. Він дає сили і людям, що народилися в це свято.
  • За горобиною на Русі передбачали погоду. Якщо вона відмінно вродила, то зима повинна бути злою, холодною. А осінь — непогожою і дощовою. А якщо ягоди ще й вогнем горять, то літо майбутнє буде холодним і дощовим.
  Каньє Уест хоче стати багатодітним батьком: репер поділився про скількох дітей мріє