Іпатій Чудотворець — це народно-християнське свято, присвячене життєвому подвигу першого єпископа однієї з провінцій Туреччини в 3-4 століттях н.е. Іпатія (Гангрського). Свято об’єднує християнські та народні традиції та відзначається 13 квітня за новим стилем або 31 березня — за старим, інформує Ukr.Media.
Історія
Іпатій стояв біля витоків становлення основ християнства, брав участь у першому Нікейському соборі. Противники християнства віроломно вбили його. Єпископ прийняв мученицьку смерть: його били камінням і кололи списами. Після чого приховали сліди злочину, скинувши тіло в болото. Весь час, поки був живий, Іпатій не переставав молитися за здоров’я своїх вбивць. У деяких джерелах згадується, що фатального удару, від якого єпископ помер, завдала жінка. Слідом за цим вона, зійшовши з розуму, стала наносити тим же каменем удари собі. Згодом вона позбулася біснування на могилі Іпатія.
Тіло святителя знайшли, з почестями поховали. Пізніше на місці його поховання відбувалися чудеса зцілення. Тому Іпатій Чудотворець — одна з назв свята, що шанує священномученика Іпатія. На честь великомученика було написано богослужіння, яке читають у вшанування Іпатія Чудотворця. Вважається, що ікона, на якій зображений Святий, здатна зцілити хворих. Її дарують людям, які потребують допомоги.
Існують численні легенди про чудеса, які приписуються Іпатію. Одна з них розповідає про перетворення ним гіркої води в солодку. Інша — про те, що Іпатій допоміг джерелу з цілющою водою пробитися з-під землі. Одного разу, коли Іпатій опинився темної ночі біля річки і міг впасти у воду, з води піднялися яскраві вогні, щоб висвітлити його шлях.
У літописних джерелах зазначено, що після смерті Іпатія на його могилі повернули собі здоров’я багато хворих людей. Святий шанується православними і католиками.
Традиції та обряди
На Русі Іпатій Чудотворець шанувався як помічник безплідним жінкам, до нього молилися про потомство, легку вагітність, при важких пологах. Також зверталися до Святого за допомогою, якщо у матері не вистачало молока для немовляти.
Вірили, що жінка, народжена в день Іпатія, може керувати вогнем та з його допомогою зцілити хвору людину. Для цього вона повинна була взяти з печі гаряче вугілля, з його допомогою розвести в городі або полі багаття. Через полум’я проносили людину, яка була хвора. Цей же вогонь здатний очистити від негативної енергії сільськогосподарський інструмент.
Вважається, що Іпатій допомагає захистити житло від нечисті. Існувала думка, що саме 13 квітня злі сили набували могутність. У цей день заборонялося навіть згадувати про них. Тому на всіх дверях і вікнах будинків малювали воском хрести, розкладали в оселях чортополох, просили Іпатія захистити від зла. Щоб захистити себе від хвороб, пожеж, в Іпатіїв день навіть спалювали старі речі.
Люди вірили, що саме в цей день в людину може вселитися злий дух. Щоб убезпечити себе від цього, радили більше спілкуватися з маленькими дітьми. Вірною ознакою “заселення” біса вважали оніміння кінцівок. Для позбавлення від напасті необхідно було відвідувати церкву і молитися.
Ворожіння на народження дитини, долю сім’ї в день Іпатія Чудотворця мало особливе значення. Якщо халява кинутого у двір чобота була направлена в бік ганку будинку, це віщувало народження в родині хлопчика, удачу в справах. Якщо поверталося до вулиці, у родині з’явиться дівчинка, рік буде врожайним, домашні тварини будуть здорові. Найгіршим результатом було, якщо чобіт ставав і вказував халявою в небо: говорили, що дитина при народженні помре.
Прикмети
Народ наділив свято Іпатія Чудотворця численними прикметами:
- Сонячний і погожий день обіцяв сонячне і тепле літо.
- Якщо вранці туман вистилається в хмари — до дощу, якщо туман опустився на землю — до сухої погоди.
- Ранковий дощ — до дощового літа.
- Почалося соковиділення у клена і берези — до потепління.
- Люди, які народилися в цей день, мають владу над вогнем.