13 листопада — преподобних Спиридона та Никодима: історія, обряди та прикмети свята. Вважають, якщо з'їсти страву з курятини цього дня – будете щасливими.

Церковне свято, присвячене пам’яті блаженних Спиридона і Никодима Печерських, щорічно відзначається в листопаді, 13 числа, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Святий Спиридон став послушником Печерського монастиря в період тамтешнього служіння ігуменом Преподобного Пімена Печерського (1132-1141 р.). На момент прийняття трудництва (найнижча щабель монастирської ієрархії: кандидат стає трудником, потім послушником, а вже в кінці шляху ченцем) він був уже немолодий, але однаково чистий серцем і душею. Не боявся наодинці виконувати, часом, навіть найважчу і брудну фізичну роботу.

Від сильного завзяття і самовідданої праці, здоров’я трудника Спиридона дещо погіршилося, і його перевели на більш просту роботу- на монастирську кухню, ліпити просфори (прісний хліб особливої форми, який використовується в християнських обрядах і символізує «Тіло Христове»). Там же трудився і послушник Никодим. Вони швидко знайшли спільну мову, зав’язалася міцна дружба і вони разом, протягом трьох десятиліть, перериваючись тільки на служби і сон, невпинно молячись, пекли просфори.

Святий Спиридон незабаром став відомий своїми чудесами. В один день, пекарня де вони з товаришем невпинно випікали хліб, різко загорілася. Вогонь вирвався з печі і швидко поширився по дерев’яних стінах і даху. Святий Спиридон тут же схопив свою мантію і заткнув нею жерло печі, а підрясником накрив решето і став черпати ним воду. Ченці, що збіглися на пожежу, були вельми здивовані, — на попелищі, де була частина пекарні, Спиридон спокійно дістав мантію без єдиної підпалини і надів її на себе.

Повір’я та обряди

На Спиридона і Никодима на Русі починали ловити рибу. Робили це всі без винятку. Вважалося, що спійманий в цей день улов принесе в будинок спокій, сімейну ідилію і згладить всі розбіжності, якщо родичі з якоїсь причини знаходяться у сварці.

  Прощена неділя 2021: коли буде і що треба зробити в цей день

Крім риболовлі, в цей день широко прийняте було і полювання. 13 листопада, десятки молодих людей виходили на лісові стежки, щоб зловити якщо не глухаря, то хоча б зайця. Згідно з прикметами, з’їдені в цей день печінка глухаря і зайчатина, робили юнака особливо привабливим в очах протилежної статі, а опудала цих звірів, встановлені в будинку, привернуть удачу і достаток.

Прикмети

  • Заспівав снігур — скоро настане холод.
  • Горобці сильно і довго цвірінькають — взимку буде хороша погода.
  • Якщо в цей день не виспатися, то обов’язково скоро захворієш.
  • Посваритися з рибалкою — всю зиму не чекайте хорошого улову.