23 серпня — Лаврентьєв день: історія, традиції та прикмети свята. В цей день не можна брати гроші в борг.

23 серпня Православна Церква вшановує пам’ять Лаврентія Римського — архідиякона римської християнської громади, страченого під час гонінь при імператорі Валеріані, інформує Ukr.Media.

Історія

Святий походив з міста Оска в Тарраконській Іспанії, був учнем архідиякона Сікста. Коли в 257 році Сікст став римським єпископом, Лаврентій був висвячений в диякони. Йому доручили турботу про бідних і нагляд за майном Церкви.

Під час гонінь в 258 році багато єпископів і священиків були страчені. Сікст став однією з перших жертв переслідувань. Його стратили 6 серпня. Лаврентій зустрівся з ним, коли єпископа вели на страту. Він попросив Сікста взяти його з собою, але той відповів, що він старець і йде на легку смерть, а Лаврентія чекають більш тяжкі випробування. Він попросив продати всі церковні скарби і роздати жебракам і гнаним християнам.

Після страти єпископа Лаврентія кинули в темницю, де він зцілював хворих, здійснював чудеса і багатьох навернув у християнство. Римський перфект зажадав, щоб Святий віддав скарби Церкви державі. Попросивши три дні терміну, Лаврентій майже все церковне майно роздав бідним. На третій день він прийшов до перфекту разом з натовпом жебраків, хворих і знедолених, і повідомив: «ось справжні скарби Церкви». За ці слова архідиякона піддали жорстоким тортурам. Після відмови поклонитися язичницьким богам, його живцем зжарили на залізній решітці, під яку було підкладене гаряче вугілля. Помер Лаврентій Римський 10 серпня 258 року.

У народі святий мученик вважався цілителем очних хвороб. У цей день йому моляться про прозріння.

Ще святому Лаврентію молилися про зняття порчі і пристріту.

Традиції та звичаї

У народі дату 23 серпня прозвали Лаврентій-зоречнік через червоні ранкові та вечірні зорі. З кожним днем вода в річках стає все холоднішою. Наші предки не купалися до цього часу у водоймах, але по воді визначали погоду:

  Оголошено номінантів на національну кінопремію «Золота Дзиґа»

Якщо опівдні на Лаврентія вода в озері або річці спокійна, то осінь буде теплою і до зими хуртовин не буде.

Якщо ж стоїть сильна спека або йде дощ, осінь буде мокра і затяжна.

Дівчата зранку поспішали до джерела. Вважалося, якщо вмитися сьогодні джерельною водою, то це додасть краси і здоров’я.

Роса в цей день також володіє цілющими властивостями.

Прикмети та повір’я

  • Якщо погода тепла і дощова, рибалка буде вдалою.
  • На воді немає хвиль — осінь буде теплою, а зима м’якою.
  • Хвилі на воді — осінь буде холодна, а зима сувора.
  • Багато жолудів — наступний рік буде врожайним.
  • Не чути співу птахів — до дощу.
  • Іній з ранку — зима буде ранньою і холодною.
  • Листя на липі знизу почало жовтіти — до багатого врожаю озимих.