Василів вечір вважається сприятливим періодом для молитов.

Щедрий вечір святкується 13 січня. За старим календарем на цей день припадав переддень Нового року. Другу назву свята — Василів вечір — було дано на честь християнського святого Василя. Цей день супроводжується завжди гучними застіллями, народними гуляннями і багатими столами. У цій статті розглянемо більш детально особливості свята, інформує Ukr.Media.

Історія свята

13 і 14 січня в православній церкві вшановують пам’ять двох святих — Меланки і Василя.

Інформації про Меланку Римлянку відомо небагато. Однак церквою встановлене свято на її честь. Трохи більше інформації існує про Святого Василя. Він був відомим проповідником з міцною вірою. Вважається, що саме він виготовив перший церковний іконостас, що є важливим досягненням церковної культури.

Традиції та обряди

На свято в багатьох сім’ях готується спеціальна страва — Щедра кутя. Її, на відміну від різдвяної куті, готують з використанням молока і вершків. Також можуть додавати горіхи, мед, мак та інші продукти. Обов’язково додають пшеничну крупу. Основні продукти куті є вкрай символічними: зерно означає воскресле життя, мед — приваблює солодке і хороше життя, а також є символом здоров’я, а мак привертає в будинок багатство.

“Щедрий стіл” славиться своєю різноманітністю і багатством: вважається, що чим більше різних страв на ньому, тим щедрішим буде наступний рік. Усі страви мають бути ситними і поживними.

У цей вечір небажано готувати рибу — це вважається поганою ознакою, тому що “щастя може виплисти з дому”.

Обов’язковим атрибутом щедрого столу є страви зі свинини — ця тварина символізує благополуччя в будинку.

Увечері дівчата починають гадати.

Існують різні види ворожінь. Наприклад, перша тварина, яку ви зустрінете на вулиці цього вечора, характеризує вашого майбутнього чоловіка (собака — він буде агресивним, вівця — спокійним).

  22 вересня – День праведних Іоакима і Анни: історія, традиції та прикмети свята

Прикмети

  • Вважається, що зоряне небо цієї ночі пророкує багатий урожай.
  • Для того, щоб домашня худоба давала хороший приплід в році, на столі обов’язково мають бути присутні свинячі страви.
  • У цей день необхідно розрахуватися з усіма боргами, а також варто відмовитися давати кому-небудь гроші в борг.
  • Одяг на святкування і гуляння варто надягати новий і найкращий. Це приверне в будинок удачу на майбутній рік.