За старовинною традицією в народі свято присвячене зміні старої соломи в будинку на свіжу.

Михайло Солом’яний — свято на честь праведного Михайла, який привніс свій внесок у Хрещення Русі. Святий відвідував різні міста і проповідував християнство. У цей день вшановують пам’ять священномученика Григорія, який був єпископом Вірменії. Традиційно на Михайла Солом’яного займалися зміною соломи в ліжках, на ганку і в господарських будівлях. Святкову подію відзначають 13 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Батьківщина святого Михайла — Сирія. У другій половині 10 століття він був посланий на Русь імператором Миколою II, якого звали Хрисоверг. Там повинен був прийняти хрещення князь Володимир. Прізвиськом князя стало “Червоно Сонечко”. Потім хрещення прийняла і вся Русь. Михайла вважають засновником Києво-Межигірської обителі. Він мандрував світом з проповідями християнства. Михайлом були зруйновані ідоли в багатьох містах, де він бував. Мощі святого зберігаються в Києві, де він і відійшов у інший світ. Імовірно, мощі святого Михайла знайшли спокій в Печорському монастирі.

Інша назва події “день Григорія”. Причиною стало те, що в цей день вшановують пам’ять священномученика Григорія. Він був єпископом у Вірменії. Григорій жив в 3 столітті і проповідував слово Боже. Цар Тірідат, який керував у той час Вірменією, наказав зловити святого і засудити до ув’язнення в рові. Протягом тринадцяти років сидів там Григорій. Пізніше його помилували і відпустили. Своїм прикладом праведного життя святитель підштовхнув правителя Вірменії до прийняття святого хрещення. Потім хрестили і всю країну. Це було вперше, коли нову віру приймали всією державою.

Відзначають в цю дату і пам’ять преподобного Григорія Пельшемського. Він жив у Вологді і був нагороджений можливістю творити чудеса. Григорій був з дворянської сім’ї. Після смерті батьків він став ченцем Богородице-Різдвяного монастиря, що знаходиться на Галицькому озері. Проживши більше 100 років, він побудував собор Пресвятої Богородиці. До преподобного старця тягнулося багато людей, частина з яких стали його учнями.

  Екскурсія зоологічним музеєм у Львові стала доступна на платформі віртуальних турів

Традиції та обряди

Народна назва свята “Михайло Солом’яний”. У цей день всі займалися прибиранням старої соломи. У кожного в цьому процесі була своя роль. Жінки прибирали солому з наматрацників, потім набивали нову солому. Вона була до цього дня в достатку. Замість соломи іноді користувалися травою з полів, яка мала хорошу пружність. Чоловіки міняли солому на ганку, господарських будівлях, хлівах, будинку. Стара солома спалювалася в печі. Для цієї мети могли використовувати стодоли.

Міняли солому з двох причин. Перша — вимоги гігієни: стара солома вже злежалася, в ній могли завестися комахи. Ще люди вірили, що викидаючи стару солому, вони викидали з дому різні недуги, псування, погані наміри інших людей. При спалюванні соломи читали молитви згадуваним в цей день святим Михайлу і Григорію. Літні жінки займалися спалюванням в цих вогнищах і печах своїх зношених лаптів. Так вони вірили, що додають собі шансів дожити до весняного сезону. Досвідчені люди визначали захворювання по соломі, на якій лежала людина. Щоб діти були здорові, їх купали на солом’яному ганку на Михайла Солом’яного. Знову вистелена солома за повір’ями додавала здоров’я. Взагалі солому вважали накопичувачем сонячної сили і сили землі.

Прикмети

На Михайла Солом’яного передбачали погоду за допомогою різних прикмет:

  • Вовняний покрив білок змінився — це говорило про те, що майбутня зима не буде холодною.
  • Випадання першого снігу на Михайла Солом’яного віщувало пізню зиму.
  • Якщо журавлинні перельоти відбулися до цієї дати, то варто було чекати ранній прихід зими. Зимовий сезон намічався морозний.
  • Знаходження місяця в тумані говорило про непогожу погоду.
  • Повністю опало листя з берези і липи віщувало в майбутньому році хороший урожай.
  • Вважалося, що людей, які не змінили солому через забудькуватість або зробили це навмисно, чекали нещастя. Проблеми могли прийти в будинок і сім’ю.
  • Наявність великої кількості висохлої трави в полі віщувала морозну зиму.
  • Випадання сухого снігу в цей день свідчило про гарний врожай в майбутньому році.
  • Ранкові морозні малюнки на віконному склі віщували прихід гостей.
  • Народжені на Михайла Солом’яного люди мали сильну волю, були спокійними і проявляли завзятість.
  «Кий і морозна орда»