14 листопада — Кузьминки осінні: історія, традиції та прикмети свята. У цей день потрібно обов'язково помолитися святим за здоров'я всіх членів сім'ї і мир в домі.

Старослов’янське свято Кузьминки осінні прийнято відзначати щорічно 14 листопада, інформує Ukr.Media.

Церквою в цей день шануються святі чудотворці-безсрібники Даміан і Косьма Азійські.

Історична довідка

Даміан і Косьма (перероблене простонарод. Дем’ян і Кузьма) були рідними братами. Їх мати, після смерті батька від рук язичників, прищепила дітям любов і тягу до християнства. Змужнівши, брати стали поширювати віру Христову в своєму поселенні Азій (суч. Пн. Іран), але незабаром були освистані і з ганьбою вигнані з міста.

Але сім’я не зневірилася, і незабаром переїхавши до Парфії (суч. пд-сх Туреччина, зах. Іран), брати почали переймати у місцевих лікарів лікарську справу.

Через кілька років Даміан з Косьмою відкрили власну практику, де успішно лікували і зцілювали навіть приречених, смертельно хворих людей. Ще більшу славу їм приніс той факт, що за свої послуги, вони не стягували навіть малої плати.

Незабаром, рішенням місцевого царя, лікарі-безсрібники були оголошені чимось на зразок місцевої пам’ятки і перейшли на повне державне утримання, але так і не погодилися брати більш мінімально необхідної для виживання міри.

Одного разу братами була вилікувана вже вмираюча жінка. Вона була жебрачкою, і не знаючи, чим віддячити своїх рятівників, запропонувала їм все що на той момент мала — 3 курячих яйця. Косьма не зміг відмовити слізним умовлянням, і прийняв дар. Довідавшись про це Даміон сильно розсердився і звинуватив брата в порушенні обітниці не користолюбства. Він навіть прилюдно заборонив ховати своє тіло близько з Косьмою.

Після смерті братів, вдячні городяни зайнялися над виконанням наказу Дем’яна. Але коли похоронна процесія була вже готова, в натовпі з’явився верблюд, який іноді возив братів по хворих. Він зупинився і промовою наказав поховати братів поруч, тому що Косьма не порушував обітниці, а прийняв яйця від хворої, не заради користі, а, щоб порадувати врятовану. Шоковані подією люди, не ризикнули не послухатися.

  Green Grey не виступлять на концерті до Дня Незалежності через критику закону про мову

Обряди і традиції

  • На Кузьминки осінні на Русі було прийнято дарувати один одному курей-несучок в якості подарунків. Такий птах вважався талісманом, що приносить удачу. Курей ніколи насильно не вбивали, а після природної смерті, ховали в глибоких ямках, наговорюючи свої потаємні бажання.
  • Незаміжні дівчата в цей день організовували Кузьмінські гуляння. Заздалегідь до позначеної дати, вони збиралися в окремій хаті і починали готувати там пиво. Під вечір 14 листопада хату відвідували неодружені хлопці і свято можна було вважати відкритим. Коли вся їжа і випивка з’їдалася, молодь, що натішилась, йшла робити збитки: красти домашню птицю і всякі дрібниці, що “погано лежало”. На свято, подібні крадіжки вважалися за пустощі, і ніяк не каралися;
  • У цей день в році офіційно дозволялося останній раз справляти весільні торжества, а ковалям заборонялося працювати, інше зараховували за тяжкий гріх.

Прикмети

  • Якщо вдень тепло, то і майбутня зима не буде морозною;
  • Пішов сильний сніг — навесні чекайте повені.