14 січня – день Святого Василя: історія, традиції та прикмети свята

В день Василя не можна позичати гроші та давати в борг, сваритися і лихословити.

Православні християни 14 січня згадують Кесарійського архієпископа святого Василія Великого. У народному календарі дата називається день Василя, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Василій?

Проживав Василь в IV столітті, мав знатне походження. Отримав прекрасну освіту, навчаючись в Афінах, Константинополі та Кесарії. По завершенні навчання в планах Василя було світське життя.

Але на його подальший шлях вплинула рідна сестра Макріна, яка вела благочестивий спосіб життя і згодом стала ігуменею.

Василь не просто прийняв рішення про аскетичне життя, він покинув міську суєту разом з однодумцями та заснував у Понті подобу чернечій громаді.

В 365 році, повернувшись в Кесарію, отримав сан єпископа. У 370 році був призначений на місце померлого в Каппадокії митрополита. У 379 році Василь відійшов в інший світ.

Які на цей день обряди та традиції?

На Русі Василь вважався головним захисником садів від шкідників. Тому 14 січня обов’язково треба піти в сад, з усіх гілок фруктових дерев струсити сніг або іній, і прочитати замовні слова:

«Як я, раба Божа (ім’я), пухнастий сніг з гілочок зараз трушу, так святий Василій по весні зніме з них всякого гада і хробака».

У день Василя багато колядували, як і напередодні в щедрий вечір. Молодь і дітвора по хатах ходили, співали колядки, бажали всім багатства, миру і добра. До цього дня господині заготовляли багато смакоти та частувань, щоб було чим привітати колядників.

В обов’язковому порядку на стіл подавали страви зі свинини (ковбаси, окорок варений, смажене порося, холодець), адже святий Василь протегує цим домашнім тваринам.

  Популярний блогер Настя Івлєєва розповіла, коли вперше стане мамою

Крім колядок 14 січня було прийнято ще й посівати, тобто діставати з мішечка по жменьці вівса і розкидати його по дому, прославляючи таким чином урожай майбутнього літа. Після такого ритуалу розсипаний овес збирала найстарша жінка в сім’ї і зберігала насіння до весняного посіву.

Вважалося дуже поганим знаком, якщо не пустити в будинок колядників, не дати їм посівати і не віддячити за спів колядок.

Запам’ятайте заборони на день Василя

Не можна сьогодні гроші позичати та давати в борг, лаятися, йти на конфлікт і лихословити. Зате порадувати себе новими речами не просто можна, а потрібно, адже тоді в добробуті та достатку проживете весь рік.

Остерігайтеся сьогодні найважчій порчі

На Русі з цього дня додавалося роботи у знахарів з цілителями. Згідно з народними повір’ями, Господь так радів народженню свого сина, що відкривав у світі всі двері.

Цим користувалася нечисть, пробиралася в людський світ і шастала по землі до Богоявлення (19 січня). Цей період вважається найбільш небезпечним у році, тому що чаклуни з відьмами активізуються і творять найбільше пакості, важких псувань.

У народі вірили, що нечиста сила 14 січня може перетворюватися у тварин, тому собак і кішок, що прибилися до двору, сьогодні не голублять, а женуть геть.

В цей день було заведено готувати печиво у вигляді домашніх тварин — баранчиків, кізочок, свиночок. Вірили, що так можна захистити худобу від напастей.

А для захисту будинку і сім’ї від псування сьогодні проводять такий ритуал:

1. У храмі придбайте три свічки.

2. Коли всі домочадці розійдуться по своїх справах, і ви залишитеся вдома самі (щоб ніхто не заважав і не відволікав в цей момент), візьміть всі три свічки в ліву руку і запаліть їх. Починаючи від вхідних дверей, просувайтеся по периметру всього будинку у напрямку ходу годинникової стрілки.

  "Моя мама може все": в День матері Орбакайте показала незвичайне відео з Пугачовою

3. Правою рукою перехрестіться і вимовляйте при цьому змову:

«Я, раба Божа (ім’я), свій дім, поріг і сім’ю заговорюю, і оберіг Господній на них покладаю. Від нечисті та чаклунства вдень і в ночі, від страшної порчі від води, голок та у печі. Хто з поганими намірами до нас зайде, той нехай на себе все псування забере. Мої слова вірні і праві. Язик, ключ, замок. Амінь».

Погодні прикмети на 14 січня

  • У ніч на 14 січня спостерігають за небом: якщо на ньому багато зірочок, значить, майбутнім літом можна очікувати щедрого ягідного врожаю.
  • Восени накачаєте багато меду, якщо у день Василя вранці гілки дерев вкриті густим інеєм.
Традиції Прикмети Свято православне Васильєв день

Залишити відповідь